Online Plus

Škodlivost digitálních technologií na lidský organismus

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Online Plus

Škodlivost digitálních technologií na lidský organismus
Online Plus

Plus

Co říkají vědecké studie o škodlivosti 5G sítí, domácích Wi-Fi routerů nebo mobilních telefonů. Moderuje David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Uvaří nám hlavu, poškodí DNA, zabijí hmyz a ptáky. Takové zprávy se šíří internetem u mobilních sítích, a to zejména o jejich nadcházející páté generaci. Vědci ale říkají, že ani po desetiletích výzkumu žádný škodlivý vliv neprokázaly. Téma dnešního vydání pravidelného pořadu o dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • Naším hostem je dnes Lukáš Jelínek z Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření při Státním zdravotním ústavu. Dobrý den. Dobrý den. A samozřejmě také své komentáře přidá náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Petr Koubský. Vítej. Petře. Dobrý den. Tak my jsme načali toto téma už minulý týden. Pokud se chcete dozvědět něco takového toho, teoretičtější, o základu, o o tom, co to je neionizující záření a co jsou to elektromagnetická pole? Tak si na webové stránce rozhlasu můžete najít v archivu našel minulý díl a my budeme v tom povídání teďka pokračovat. Já bych se chtěl dneska trošičku přece jenom podívat blíže na ta zařízení, která máme kolem sebe, případně na mobilní sítě, které dnes jsou opravdu cílem řady hoaxů a zpráv, které mluví o jejich potenciální škodlivosti. Já jsem si tady nějaké úryvky různých zpráv vypsal. Základní asi věc je, která se v nich objevuje, že neexistují žádné vědecké studie, které by spolehlivě vyvrátili či potvrdil i případné negativní dopady 5G sítí na lidské zdraví. Toto se opakuje velmi často, že žádné studie vlastně to opravdu nevyvrací, že maximálně říkají, že ty dopady mohou být nějaké malé, že právě třeba se může mírně ohřívat kůže nebo něco podobného, ale že vlastně vědci ani nemají zájem nic moc kolem těch mobilních sítí sami jaksi zkoumat, protože je tam velký komerční zájem apod.. Jak to tedy je s tím zkoumání?

Více z pořadu