Online Plus

Proč byl Facebook zcela nepřipravený na šíření dezinformací kolem covidu

Online Plus

Proč byl Facebook zcela nepřipravený na šíření dezinformací kolem covidu
Dezinformace o covidu-19 (ilustrační foto)

Plus

Na sociální síť Facebook se v posledních týdnech valí jedno obvinění za druhým. Mark Zuckerberg ale oznámil i budování virtuálního světa. Google bude mazat fotky dětí z vyhledávání. Dvacetileté výročí oslavil iPod, hudební přehrávač, který změnil svět. S vědeckým reportérem Deníku N Petrem Koubským o tom všem mluví šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hudební přehrávač iPod slaví 20 let. Facebook slibuje vytvoření 10000 pracovních míst v Evropě a čelí dalším únikům interních materiálů. A děti mohou žádat Google o smazání svých fotek z vyhledávání. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě tradičně zatím na dálku vítám u mikrofonu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my se spolu rovnou vrhneme na některé události, které přinesly uplynulé dny. Na Facebook se valí další a další obvinění, která média publikují na základě uniklých interních materiálů. Pro únik se už vžil název Facebook prý prs. Server do vrchu například napsal o tom, jak byl Facebook nepřipravený na vlnu dezinformací o očkování proti nemoci COVID-19 a jak nedostatečně problém řešil. Naše schopnost detekovat proti očkovací komentáře je v angličtině bídná a v jiných jazycích v podstatě žádná, napsal jeden ze zaměstnanců v interním dokumentu letos v březnu. Podle serveru měl Facebook vytvořené mechanismy pro automatické zachycování dezinformací, ale pro snižování dosahu on ty očkovacích komentářů její nevyužíval. Většina dezinformací se podle materiálu šířila z relativně malého počtu účtů, takže by bylo nejspíš poměrně jednoduché proti nim zasáhnout. Další dokumenty přitom ukazují, že například v Německu Facebook experimentoval s přísnějším postupem proti dezinformacím a na základě pokusného zásahu proti konkrétní skupině účtů také upravil svá pravidla, aby mohl mazat koordinované pokusy o šíření škodlivého obsahu. Petře, Facebook prý Press další a další úniky. Další obvinění z toho, jak Facebook preferuje zisky a neřeší třeba problémy, které by řešit mohl nebo měl. Já už přiznávám, že to nestihla ani pořádně všechno číst a sledovat. Zase, ale na druhou stranu je vlastně z mého pohledu, tedy pohledu člověka, který Facebook sleduje už delší dobu jako novinář? Tak my vlastně nepřijde, že bych se dozvídal něco úplně překvapivého, něco, co by úplně převrátilo můj pohled tedy na Facebook. Mas to podobně, nebo tě ty nové věci opravdu překvapující?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají