Online Plus

Petr Koubský: Být hříčkou v rukou Facebooku není dlouhodobě rozumná strategie

Online Plus

Petr Koubský: Být hříčkou v rukou Facebooku není dlouhodobě rozumná strategie
Mark Zuckerberg a Facebook

Plus

Zatímco Google News se po osmi letech vrací na španělský mediální trh, v Americe končí dohoda mezi Facebookem a velkými vydavatelskými domy. Podle ní společnost Meta platila za zpravodajský obsah desítky milionů dolarů ročně. „Facebook zvažuje, že bude médiím platit méně. Velcí vydavatelé ve Spojených státech by tak mohli přijít o miliony dolarů,“ komentuje situaci David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Facebook už nechce platit za zprávy Google. Němu se vrátili do Španělska. Soud zrušil obří evropskou pokutu pro amerického výrobce čipů a úložiště mega mělo chybu v šifrování. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já na to samozřejmě nebudu sám. Také dnes vítám na dálku přes internet u mikrofonu našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Úložiště mega tvrdilo, že šifruje soubory svých uživatelů takovým způsobem, že k nim nemá přístup ani ono samo. Ukázalo se, že to nebyla pravda. Výzkumný tým z univerzity ve švýcarském Curychu zveřejnil důkazy o celkem pěti chybách, které firmě potenciálně umožňovaly dešifrovat klíče uživatelů a k jejich obsahu přistupovat. Jde přitom o tzv. koncové šifrování, které by mělo zajišťovat, že se podobná věc nikdy nestane. Mega teď vydalo aktualizaci svého software, u která má chyby opravovat. K úspěšnému útoku musel mít útočník přístup k hlavní infrastruktuře firmy Mega. Napadení zvenčí tedy s největší pravděpodobností nehrozilo. Potenciální rozšiřování bylo možné jen ze strany provozovatele mega. Petře, říkám si tak k čemu už na internetu může člověk věřit, když už nemůže věřit ani koncovému šifrování. Ale to je jenom takový bonmot na začátek. Pojďme se podívat opravdu na tento případ. Úložištěm Agassi je na té funkci koncového šifrování docela dost zakládalo. Když totiž nemá k těm souborům uživatelů přístup ani ten provozovatel služby. Nemůže ho dát například ani vyšetřovatelům, kteří by chtěli například nějaké soubory nebo například třeba nějakým diktátorským režimům apod.. Teď se ale ukazuje, že tedy tam měli nějaké chyby, ale kdyby je neměli, tak je tedy skutečně jen koncové šifrování, tak neproniknutelnou ochranu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají