Online Plus

Na nezájmu hygieniků o eRoušku už nezáleží. Její nová verze od září bude rozumnější, věří Petr Koubský

Online Plus

Na nezájmu hygieniků o eRoušku už nezáleží. Její nová verze od září bude rozumnější, věří Petr Koubský
Aplikaci eRouška nyní používá jen asi 250 tisíc lidí.

Plus

Začátkem září se koronavirová mobilní aplikace eRouška dočká nové verze. Uživatelé už nebudou moct sdílet své kontakty s hygieniky.
David Slížek, Zuzana Marková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Aplikace eRouška, která měla původně sloužit k trasování možných nakažených nemocí COVID-19, se dočká nové verze. Ministerstvo zdravotnictví chce vypustit začátkem září. Aplikace projde zásadní změnou. Uživatel už nebude moci data o svých kontaktech sdílet s hygieniky. Aplikace totiž bude sloužit jen k případnému varování, že se s někým, kdo má pozitivní test, setkal. Změna je výsledkem implementace technologie od Googlu a Applu. Obě firmy do svých mobilních systémů přidali tzv. API, které umožňuje sledování kontaktů přes Bluetooth. V každé zemi je může využívat jen jedna aplikace, kterou provozují státní úřady. Aplikace ukládá data o setkání s dalšími telefony, které jí mají nainstalovanou. V případě, že se uživatel nakazí, dostane od hygieniků speciální kód, kterým v aplikaci potvrdí, že byl pozitivně testován. Ostatní aplikace, které byly s tímto telefonem v blízkém kontaktu, se o tom dozví přes centrální server. Jejich uživatelé pak dostanou varování a doporučení, že by měli například vyhledat lékaře. ERouška má časem fungovat také mezinárodně o případném pozitivním testu. Uživatelé se tak dozví i lidé, kteří se s ním setkali v cizině například v průběhu pracovní cesty nebo dovolené. Pece měly by podle tebe čeští uživatelé, až tedy ta druhá verze bude vypuštěna do světa, což má být někdy na začátku září, měli by tuto aplikaci podle tebe používat?

  • Vydat toto doporučení dost citlivá záležitost, protože nejsem bezpečnostním expertem, který může dát ruku do ohně za to, že ta aplikace nemůže nějakou chybou vytrousit osobní data. Nicméně takto to řeknu, já jí mám už teď budují používat i nadále v té druhé verzi, která mi podle tvého popisu připadá rozumnější a lepší než ta první.

  • Já ji mám taky taky používám už od té první verze. A byť tam měla opravdu některé mouchy, například že ty operační systémy ji neustále se pokoušeli vypnout, protože v nich nemohla běžet tzv. na pozadí, tak myslím, že svůj nějaký účel plní.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají