Online Plus

Má být využívání technologie na rozpoznávání obličejů regulováno?

Online Plus

Má být využívání technologie na rozpoznávání obličejů regulováno?
Online Plus

Plus

Okomentujeme také, že v Praze doslova uschla takzvaná chytrá lavička a rozebere rozhodnutí o společnosti Facebook, která vydaly úřady a soudy v Německu. Připravil a moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Facebook v Německu uspěl v důležitém soudním sporu. V Praze uschla chytrá lavička, o kterou se nikdo nestaral. Ke službám eGovernmentu se bude možné hlásit přes internetové bankovnictví a Evropa chce regulovat technologie na rozpoznávání obličejů. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • David Slížek vás provede, ale samozřejmě kontext a další souvislosti přidá náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Petr Koubský. Vítej Petře. Dobrý den. Evropská komise chce regulovat technologie na rozpoznávání obličejů. Ty se používají například v bezpečnostních kamerách. Nová pravidla mají omezit všeobecné používání takových systémů a stanovit limity pro hromadné sledování lidí, napsal deník The Financial Times. Regulace má být součástí připravovaných evropských pravidel pro využívání umělé inteligence. Deník se odvolává na nejmenované úředníky komise, podle kterých má návrh omezit případné všeobecné sledování jak soukromými firmami, tak úřady. Občané by měli získat možnost zjistit, jak je rozpoznávání používáno a kdy se tak děje. Případné výjimky mají být jasně vymezeny. Návrh evropských pravidel pro využívání já je ale zatím ve velmi raném stádiu. Deník The Financial Times nedávno napsal o případu, kdy jeden developer nasadil kamery s technologií na rozpoznávání obličejů v okolí Kings kros v Londýně. Případem se od té doby začaly zabývat úřady včetně britského úřadu na ochranu osobních údajů. Petře, toto je další téma, které se týká technologií a vlastně ochrany našeho soukromí. Je pravda, že různých kamerových systémů je nejenom tedy ve Velké Británii, ale i v ČR, celá řada. Kamery hlídají bankomaty, kamery hlídají různé provozovny, obchody, kamery hlídají veřejný prostor, kde jsou různé kamerové systémy třeba městských policií apod.. A taková ta nadstavba, která se dnes technologicky do těchto systémů začíná jaksi přidávat, je opravdu ta technologie, která dokáže rozpoznat obličej na základě nějaké databáze. Dokáže například poznat, jestli ten člověk není někde trestně stíhaný, pakliže o něm jsou ty údaje někde zanesené nebo jestli se nechová třeba nějak podezřele. To jsou třeba systémy, které se testují na nějakých veřejných místech, na nádražích apod.. Tady teď vidíme, že Evropská komise chce nějakým způsobem tyto systémy regulovat. Je to podle tebe potřeba?

Více z pořadu