Názory a argumenty

Petr Honzejk: Bitva o konsolidační balíček je jen začátek

Názory a argumenty

Petr Honzejk: Bitva o konsolidační balíček je jen začátek
Vláda oznamuje konsolidační balíček a reformy

Plus

Ve Sněmovně začíná příští týden to, co se dá brutálním klišé nazvat jako horké politické léto. Na program jednání přichází konsolidační balíček, který obsahuje škrty, zvýšení některých daní a omezení valorizace důchodů. Fialova vláda tvrdí, že napřesrok přinese úspory za 94 miliard korun, po dvou letech pak 148 miliard. 
Petr Honzejk

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ve sněmovně začíná příští týden to, co se dá brutální klišé nazvat jako horké politické léto. Na program jednání přichází konsolidační balíček, který obsahuje škrty, zvýšení některých daní a omezení valorizace důchodů. Fialova vláda tvrdí, že na přes rok přinese úspory za 94 miliard korun, po dvou letech pak 148 miliard. Horko ve sněmovně bude, protože opozice tedy ano a SPD chce přijetí úspor, které označuje za asociální, bránit všemi dostupnými prostředky, takže se dají očekávat dosud největší obstrukce. Uslyšíme sáhodlouhé projevy nejen Andreje Babiše a Tomia Okamury, které nebudou mít s financemi nic společného. Jednání se bude protahovat do noci, možná se i někdo přilepí ke sněmovnímu pultíku. Lze ale předpokládat, že úspory nakonec během července projdou. Vláda má většinu 108 hlasů a nic nenasvědčuje tomu, že by až na drobnosti byla ochotná s čímkoliv konsolidační balík uhýbat. Zajímavé bude sledovat snad jen to, jestli nakonec kabinet přece jen nedostane rozum a nekývne na zdanění tichého vína. Ale i to by bylo spíš překvapení. Otázkou je spíše, co bude dál. Úspory, které nyní bude řešit sněmovna, totiž nebudou ani náhodou stačit. Je sice pravda, že rozpočet se v červnu vylepšil, z rekordního květnového schodku 271 miliardy korun klesl o 56 miliard. Jenže to je za prvé pořád druhý nejhorší výsledek v historii Česka. A za druhé, když se podíváme, co za vylepšením bylo, spatříme mimo firemní daně hlavně toky z evropských fondů. U zdanění fyzických osob a pojistného dynamika výběru dál klesá, takže strukturální problém samozřejmě trvá. Zatím je pravděpodobné, že na konci roku se bude schodek státního rozpočtu pohybovat kolem 360 miliard korun, tedy bude o 60 miliard vyšší, než ministerstvo financí původně předpokládalo. A to dokonce i když započítáme superdividendu, pro kterou si stát mimořádně sáhl, do společnosti ČEZ. A vezmeme v úvahu avizované úspory v chodu jednotlivých ministerstev. Do budoucna jsou tedy možné v zásadě dvě cesty. Ta první spočívá v celkově racionálnějším hospodaření. Tedy že se konečně někdo podívá na množství agend státu a proškrtá je, že se skutečně omezí dotování všeho možného a že si přestaneme namlouvat, že vyrovnat rozpočet půjde bez dalšího zvýšení daní. Druhá cesta pak spočívá v tom, že zavřeme oči a řekneme si za tím je to dobrý. Jiné země EU jsou zadluženy více a pojedeme nezmenšenou rychlostí vstříc dluhové zdi. Jak to s Českem nakonec dopadne, to bude záležet na odvaze této vlády, ale také na tom, jaká vláda přijde po ní.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají