Názory a argumenty

Petr Hartman: V Babišových stopách, aneb Petr Fiala v sídle CIA

Názory a argumenty

Petr Hartman: V Babišových stopách, aneb Petr Fiala v sídle CIA
Petr Fiala na návštěvě USA

Plus

Když už budete v Bílém domě, stavte se u nás v CIA. Takto s nadsázkou by se dalo charakterizovat užitečně strávené dopoledne českého premiéra Petra Fialy ve Washingtonu.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když už budete v Bílém domě, stavte se u nás v CIA. Takto s nadsázkou by se dalo charakterizovat užitečně strávené dopoledne českého premiéra Petra Fialy ve Washingtonu. Alespoň těmito slovy komentoval předseda vlády svoji návštěvu v sídle ústřední zpravodajské služby, chcete-li CIA. Nedorazil na ni sám, ale v doprovodu ředitelů tří tuzemských tajných služeb. Navázal tak na Andreje Babiše. Ten v pozici premiéra měl při setkání s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem podobný program. Rovněž zamířil do sídla CIA. Společnost mu při tom dělal ředitel BIS Michal Koudelka. Psal se rok 2019 a na Hradě úřadoval prezident Miloš Zeman. Ten svými aktivitami systematicky podrýval autoritu této tajné služby a pokoušel se z jejího čela Koudelku sesadit. Také návštěva v sídle CIA přispěla k tomu, že prezidentova snaha nebyla úspěšná. Zároveň setkání tehdejšího premiéra s vedením americké tajné služby sloužilo k výměně informací o rizicích spojených především s Čínou, Ruskem a na Blízkém východě. Za pět let se návštěva zopakovala, byť v jiném personálním složení. Premiérem je Petr Fiala, Miloše Zemana na pozici hlavy státu vystřídal Petr Pavel. Ten se nijak negativně nevymezuje vůči BIS, naopak jejího ředitele Michala Koudelku jmenoval generálem. Spolu s ním za kolegy ze CIA zamířili i šéfové rozvědky a Vojenského zpravodajství. Jak už to o fungování těchto služeb bývá, pracují většinou v utajení. Proto se nelze dobrat ke konkrétním informacím, o čem s americkými kolegy hovořili. Dá se předpokládat, že o podobných rizicích jako před pěti lety, tentokrát patrně s větším důrazem na konflikt na Ukrajině a na napětí na Blízkém východě. Oboustranná výměna informací pochopitelně neprobíhá pouze v rámci takových oficiálních návštěv. Bez vzájemné a časté komunikace se spřátelenými zpravodajskými službami se jejich činnost neobejde. Zvlášť současné době, kdy v různých částech světa sílí napětí. To, že do sídla ústřední zpravodajské služby byli pozváni ředitelé BIS a rozvědky i Vojenského zpravodajství, názorně demonstruje, že jsou americkou stranou považovány za důvěryhodné a spolehlivé spojence. Tato pověst musí být podložena dlouhodobou kvalitní prací. Pouze na dojmy a pocity se v tomto prostředí nespoléhá. Z přístupu Američanů je zřejmé, že oceňují dobré výsledky fungování tuzemských tajných služeb, byť zdaleka ne o všech úspěších, může být veřejnost informována. Nejnovější návštěvu českého premiéra a ředitelům všech tří tuzemských zpravodajských služeb v ústředí CIA lze vnímat jako další krok k posílení bezpečnosti ČR.

Více z pořadu