Názory a argumenty

Ondřej Konrád: DCA, SPD a PRO

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: DCA, SPD a PRO
Ministryně obrany Jana Černochová

Plus

Víc než dvacet let jsme měli na našem území okupační armádu. Samozřejmě sovětskou. A termínem „naše území“ je míněna skutečně dnešní Česká republika, i když tehdy šlo o Československo. Jenomže ve slovenské části federace se Rudá armáda neusadila, Brežněva zajímala její blízkost u hranice sovětského impéria se Západem.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Víc než 20 let jsme měli na našem území je okupační armádu. Samozřejmě sovětskou. A termínem naše území je míněna skutečně dnešní ČR, i když tehdy šlo o Československo. Jenomže ve slovenské části federace se Rudá armáda neusadila. Brežněva zajímala její blízkost u hranic sovětského impéria se západem. Proto jsou možná dnes Češi většinově vůči počínání Ruska také vyhraněnější než nemalá část Slováků. Měli jsme ruské okupanty prakticky neustále na očích, čehož ovšem před lety paradoxně využili odpůrci myšlenky instalace amerického protiraketového radaru v Brdech, když jim hezky nahrál Václav Klaus argumentem, že jsou prý Češi na cizí vojáky u nás jaksi historicky citlivý. No roku 2007 měl před sebou obhajobu prezidentského mandátu, který získal i díky možná dokonce především hlasům zákonodárců KSČM. Nakonec ovšem Spojené státy od radaru, tehdy měl mimo jiné hlídat hrozbu z Íránu, sami ustoupili. Prezident Obama sázel na appeasement pro leckoho naivně. A do určité míry se někdejší povyk kolem radaru nyní vrací. Když má ministryně obrany Černochová před podpisem dohody mezi ČR a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Anglická zkratka je DCA. A jelikož deník Právo označil cestu Černochové do Washingtonu za utajovanou, uvítal to předseda SPD Okamura, podle něhož je mise arogance a drzost, a to hlavně proto, že dohodu považuje za cosi jako přípravu pro regulérní americkou základnu. A tak opět přichází ke slovu údajná našinec k alergie na přítomnost jakýchkoliv cizích vojsk na území ČR, k čemuž by ovšem leckdo poznamenal, že není cizí armáda jako cizí armáda a že na rozdíl od ruské by měl z případné americké naopak pocit bezpečí. A v omezené míře se s přítomností Američanů u nás opravdu počítá, neboť ti by na vojenských letištích měli mít na starosti americkou techniku české armády vlastně jako servismani nějací bytu tedy pobývali, čemuž sice Okamura nezabrání, dohoda po podpisu ještě sice musí projít parlamentem, ale s tím nebude problém, nicméně šéf SPD hlasitě bouří pokud možno také dřív, než se vlasteneckého tématu ujme Rychvalský, lídr strany PR o. Reichl, na jehož akcích se mimochodem vyskytují i protagonisté oné dávné před o brdský radar čili v kategorii protiamerických protestů vlastně profesionálové. Okamura sice neprosadil, aby se dohoda probrala důkladně ve sněmovně ještě před víkendovým odletem Černochové, ale je jisté, že o věci toho ještě uslyšíme dost a dost, i když to v časech přes rok trvající ruské agresi na Ukrajině obecně moc znít nebude, ale jde ve skutečnosti o jisté voliče, o které se Okamura s Reichlem už začaly přetahovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají