Názory a argumenty

Luboš Palata: Česko nevstoupí do eurozóny dřív než Polsko. Příklad Varšavy je klíčový

Názory a argumenty

Luboš Palata: Česko nevstoupí do eurozóny dřív než Polsko. Příklad Varšavy je klíčový
Euro

Plus

Česko nemá ani skoro 20 let po vstupu do Evropské unie euro. A jen tak brzy ho mít nebude. Můžeme za to děkovat laxnosti minulých českých vlád, které euro nepřijaly v době, kdy Česká republika bez problémů plnila vstupní kritéria a kdy by vstup do eurozóny nebyl žádný větší problém.
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko nemá ani skoro 20 let po vstupu do EU euro a jen tak brzy ho mít nebude. Můžeme za to děkovat laxnosti minulých českých vlád, které euro nepřijaly v době, kdy ČR bez problémů plnila vstupní kritéria, a kdyby vstup do Eurozóny nebyl žádný větší problém. Dnes kritéria neplníme, takže euro bychom zavést nemohli, ani kdybychom chtěli. Druhou věcí je, že nechceme. Mezi důvody odporu Čechů vůči euru je mnoho polopravd z myšlenek i vyložených lží. Například ta, že příjmu euro znamená zdražení. Při současné české drahotě by to mohlo znamenat opak, protože by to bylo přímé porovnání našich cen i našich platů. Zažil jsem hodně zblízka přijímání eura na Slovensku. Psychologickým problémem bylo hlavně to, že se vám najednou výplata zda ve slovenském případě třicetkrát menší dnešním českém menší asi dvacetkrát. Podobně se vám opticky smrsknou i vaše úspory. A pokud jde o to zdražování, ano, zaokrouhluje se a dolů to až na výjimky není. Pro Česko mimo Eurozónu je ale ještě jeden zásadní důvod, a to ten, že bez eura nejsme ve střední Evropě rozhodně sami. Podobně, vlastně ještě hůř než my je na tom Polsko. Tam si dali to, že polskou národní měnou je zlotý, přímo do ústavy už před 10 lety, v roce 2013 prohlásil tehdejší polský premiér Donald Tusk, že Polsko nebude mít euro nejméně příštích 10 let, protože ústavní většina pro jeho zavedení se prostě 10 let nenajde, nemýlil se. Po 10 letech, kdy je čerstvě opět polským premiérem, by to Tusk mohl navíc opakovat. Ústavní většina pro vstup Polska do Eurozóny je stále v nedohlednu a nedá se čekat, že by brzy vznikla. Pro donedávna vládnoucí Právo a spravedlnost je euro červený hadr, o kterém nechce ani diskutovat. Polsko jako jeden z největších obchodních partnerů Česka je pro Českou pozici důležité, a to i při pohledu zvnějšku, kde prostě střední Evropa, Polsko a několik zemí kolem něj včetně Česka. Pozici eura ve střední Evropě oslabuje navíc i Frintové Maďarsko. Jeho hlavním problémem vedle osoby Viktor Orbán a je také to, že pro tuto zemi je přijetí podmínek vstupu do Eurozóny velmi problematicky zvládnutelné. Úspěchem eura na Slovensku se také nedá v Česku argumentovat. Slováci jsou s eurem sice spokojeni, ale ekonomicky Slovensko Česko nedohnalo. Životní úroveň je tam stále nižší a odcházet za prací a za studiem na Slovensko napadne v Česku jen málokoho. Dokud nebude Česko ve střední Evropě s korunou osamoceno, bude. Vnější i vnitřní tlak na jeho přijetí velmi malý. Skoro bych si vsadil, že my a Poláci vstoupíme do Eurozóny společně a že to potrvá ještě hodně dlouho.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají