Názory a argumenty

Martin Fendrych: Zázrak, poslanci se jednomyslně shodli na pokroku a v sexu „ne bude znamenat ne“

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Zázrak, poslanci se jednomyslně shodli na pokroku a v sexu „ne bude znamenat ne“
Znásilnění - strach - (ilustrační foto)

Plus

Sněmovna přijala změnu, o kterou v Česku usilovalo mnoho žen, mužů i organizací dlouhou dobu. Poslanci v trestním zákoníku změnili definici znásilnění. Až dosud platí, že jde o silou, násilím vynucený pohlavní styk. Pokud změna projde i Senátem a přijme ji prezident, půjde o pohlavní styk bez souhlasu.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sněmovna přijala změnu, o kterou v Česku usilovalo mnoho žen u mužů i organizací. Dlouhou dobu poslanci v trestním zákoníku změnili definici znásilnění. Až dosud platí, že jde o silou násilím vynucený pohlavní styk. Pokud změna projde i Senátem a přijme i prezident, půjde o pohlavní styk bez souhlasu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek to popsal jako princip ne znamená ne. Dodal, že cituji musíme soudům nechat tu soudcovskou úvahu, zda to prokázáno bylo, či nebylo. Toto posouvat nemůžeme. To je samozřejmé a nebude to lehké. Poslankyně hnutí ANO Taťána Malá při projednávání ve sněmovně připomněl a v jaké zemi, v jaké společnosti žijeme. Každá 10. žena v ČR se stane obětí znásilnění. Ročně se odehraje 12000 znásilnění, ale pouze zlomek z nich je nahlášen. Taťána Malá vyzvala ministra Blažka, aby zahájil kampaň na ministerstvu spravedlnosti, která povede osvětu v rámci definice znásilnění. Podle ní totiž nebude stačit, že se tváří nové definice znásilnění stala čerstvá Miss Volt. Kristýna Plíšková má pravdu. Nestačí §. Změnit se musí společenské vnímání ženy a muže, že jsou naprosto rovnocenní, což u nás stále není samozřejmé. Musí se změnit. Třeba to, že princip ne znamená ne, platí i mezi partnery doma, mezi manžely. A ještě jedna důležitá změna. Mění se pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let věku. Soudy by je měl i nadále pokládat za znásilnění nebo sexuální útok, nikoli pouze za pohlavní zneužití. Obě ty změny trestního zákoníku jsou typický progres, pokrok. Jeden detail. Poslankyně Malá mluvila o tom, že nadále bude k sexu potřeba souhlas všech, kteří se ho zúčastní, tedy obou nebo více lidí. I toto konzervativci skousli. Logicky to skousnout museli. Změna definice znásilnění sněmovnou prošla jednohlasně, nikdo nehlasoval proti. To je na ní nejen zajímavé, ale přímo fascinující, shodlo se hnutí ANO, ODS, Piráti, lidovci, stan SPD, TOP 09 a nezařazený poslanec Ivo Vondrák. Ukazuje se, že existují témata, dokonce pokroková témata, na kterých se všichni poslanci a všechny poslankyně dokážou sjednotit. Proč? Tlak okolností různých organizací? Tlak žen, který zde hrál velkou roli? Tlak pokroku, byl prostě příliš velký. Byl tak mocný, že si proti němu netroufl jít ani poslanci SPD. Přitom ministr Blažek ve své řeči připomněl, že někteří zákonodárci se k tomu tématu ze začátku tvářili a stavěli velmi vlažně, rozuměj nechtěli ho o ten velký úspěch ve sněmovně se zasadil o hodně žen i mužů. Ale snad není na škodu za všechny ostatní poděkovat odbornici na domácí a sexu a lisované násilí Lucie Hrdé, Michaele studené, zakladatelce iniciativy pod svícnem a Báře Urbanové poslankyně za Starosty. Tak tedy už jen doufejme, že Senát, který je konzervativnější než sněmovna, bude ochoten změnu pochopit a přijmout.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají