Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Rusové, vítejte v Paříži

Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Rusové, vítejte v Paříži
Paříž olympijské hry

Plus

Mezinárodní olympijský výbor se na březnovém zasedání dobral konečné podoby plánu, jak dostat ruské a běloruské sportovce na olympijské hry do Paříže. K dřívějším podmínkám, že budou startovat bez využití národních barev a symbolů, že nesmí mít vazbu na ruskou armádu či podporovat ruskou stranu ve válce, přidal ještě i další omezení. Nic z toho ale už nerozptýlí skličující pachuť, kterou rozhodnutí MOV vyvolává.
Jiří Leschtina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mezinárodní olympijský výbor se na březnovém zasedání dobral konečné podoby plánu, jak dostat ruské a běloruské sportovce na olympijské hry do Paříže. Dřívějším podmínkám, že budou startovat bez využití národních barev a symbolů, že nesmí mít vazbu na ruskou armádu či podporovat ruskou stranu ve válce. Přidal ještě i další omezení. Nic z toho ale už nerozptýlí skličující pachuť, kterou rozhodnutí MOV vyvolává. Jeho výkonný výbor nově přišel s tím, že sportovci z Ruska a Běloruska se nebudou smět zúčastnit slavnostního nástupu týmů na zahajovacím ceremoniálu her. Tím ale olympijští bossové jen ještě více odhalili vlastní rozpolcenost a pokrytectví. Zřejmě už jim došlo, jak morbidně by působilo, kdyby ve slavnostním defilé stejně jako Ukrajinci figurovali i borci Putinova režimu páchajícího na Ukrajině nejrůznější válečné zločiny. Přitom už jen to, že MOV vpouští Rusy do olympijského klání obrazně řečeno zadním vchodem, je výmluvným argumentem, že na hrách nemají co dělat. Už dnes je zřejmé, že veškerým svým kličkováním šéf MOV Thomas Bach uvízl ve slepé uličce, z níž není úniku. Ani v nejmenším neuchlácholil řady odpůrců přítomnosti Rusů na olympiádě. Na druhé straně omezujícími podmínkami pro ruskou účast včetně vyloučení se zahajovacího ceremoniálu rozzuřil Kreml, který zaútočil na Mezinárodní olympijský výbor, že sklouzává k rasismu a neonacismu, což je ovšem zvlášť masivní drzost a provokace ze strany teroristického režimu, který usiluje o systematické zničení ukrajinského národa. Kreml již otevřeně svolává truc olympiádu, která má v září pod názvem Světové hry přátelství proběhnout Moskvě a Jekatěrinburgu, což MOV označil za cynický pokus Ruska politizovat sport. To jsou svým způsobem případná slova. Jenže jak přesvědčivě znějí z úst Thomase Bacha a jeho lidí, kteří sami zpolitizovali sport cynickým přizváním Rusů na olympiádu? Je to tristní bilance. Kam až dospěl Mezinárodní olympijský výbor od února 2022, kdy týden po ruském vpádu na Ukrajinu vydal prohlášení, v němž vyzval všechny sportovní organizace, aby vyloučily ruské a běloruské sportovce z jakýchkoliv mezinárodních soutěží. Co se změnilo, že po dvou letech je to právě MOV, kdo těmto sportovcům prorazil cestu, byť v omezeném počtu do olympijské Paříže. Právě že nic k lepšímu, za to všechno k horšímu. Putinova armáda čím dál zuřivě Jan nelítostněji bombarduje, Ukrajinu vyvražďuje, mučí a rusistiku, je její obyvatelstvo v nenávratnu. Zmizela beztak vetchá naděje, že se Putin v ničivé rozpínavosti zastaví. Zato vzrostla jistota, že Rusko zůstane imperiální říší a stejně krvelačně by postupovalo v dalších zemích, na které si brousí zuby. Za této situace je účast Rusů na hrách v Paříži výsměchem Olympijské chartě mluvící o zapojení sportu do služeb harmonického rozvoje lidstva a s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. A už jde si jasné, že právě Thomas Bach se zapíše jako organizátor jedné z nejvíc ostudných a pobuřujících olympiád v historii.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu