Názory a argumenty

Martin Fendrych: Blažek školí média, škodí vládě i ODS. Jeho post na síti X se bude líbit voličům SPD a ANO

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Blažek školí média, škodí vládě i ODS. Jeho post na síti X se bude líbit voličům SPD a ANO
Pavel Blažek v Poslanecké sněmovně

Plus

Po nějakém čase se ozval ministr spravedlnosti za ODS a blízký muž premiéra Pavel Blažek. Těsně po slovenských prezidentských volbách napsal na síť X toto: „Většina pražských redakcí Slovensku nikdy nerozuměla, nerozumí, a protože se o to ani nesnaží, rozumět asi nebude. Pro dobré vztahy se Slovenskem však něco udělat mohou – nechat si své povýšenecké ‚postřehy‘ a rady v teple svých kanceláří pro sebe.“
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po nějakém čase se ozval ministr spravedlnosti za ODS a blízkým už premiéra Pavel Blažek. Těsně po slovenských prezidentských volbách napsal na síť x toto většina pražských redakcí Slovensku nikdy nerozuměla, nerozumí, a protože se o to ani nesnaží, rozumět asi nebude. Pro dobré vztahy se Slovenskem však něco udělat mohou. Nechat si své povýšenecké postřehy a rady v teple svých kanceláří pro sebe. Konec citace. Loni v srpnu premiér Fiala udělil Baškovi žlutou kartu za jeho několikahodinové přátelské posezení s Martinem Nejedlým, proruským poradcem bývalého prezidenta Zemana. Mělo to asi být varování. Ve fotbale platí, že pokud hráč obdrží dvě žluté karty v jednom zápase, stává se z toho automaticky karta červená a musí opustit hřiště. Žlutou kartou tedy Fiala veřejnosti celkem srozumitelně sdělil, že ještě jedno provinění a Blažek letí. Proč? Aby vládě tento nepříliš populární politik neškodil? Blažek si dával pozor, i když podle Transparency International vypadal na druhou žlutou kartu. Způsob, jak se ministerstvo spravedlnosti zbavilo Jana Benýška, ředitele insolvenčního odboru. Benýšek podal podnět na Blažkova politického náměstka, spolustraníka a sponzora ODS Antonína Stanislava. Popsal možné manipulace u zkoušek souvisejících s insolvenční agendu z dob, kdy odbor vedl právě Stanislav Beníšek, za to musel z kola ven. Po slovenských volbách se Blažek jal hodnotit a poučovat média. Slovensku podle něj většina z nich nikdy nerozuměla. Nerozumí a rozumět asi nebude. Není snad třeba dodávat, že česká média při volbách na Slovensku spolupracují se slovenskými novináři a že mnozí čeští novináři Slovensko pilně sledují. Navíc není tak těžké dnes Slovensku rozumět. Vydává se z vůle voličů, nikoli z donucení maďarskou cestou, která dnes vyhovuje Rusku. Premiér Fico odmítá posílat zbraně Ukrajině. Peter Pellegrini je s Ficem ve shodě a svého soupeře Ivana Korčoka ale živě vykreslil jako válečného štváče. Nejde o povýšenecké postřehy českých a slovenských novinářů a už vůbec ne o rady z tepla kanceláří. Jde o vážné obavy, kam se nám blízké Slovensko řítí. Otázkou je, co Blažek útokem na novináře sleduje. Stojí na straně Fica, ale Pellegriniho. Takto rozumí Slovensku. On jen tak namátkou. Loni v květnu se účastnil akce nazvané budoucnost střední Evropy. Organizovali spolek, jehož jedním zakladatelem je Tomáš Kulman, který členy vlády nazývá kolaboranty nebo idioty ze slepence, odmítá pomoc Ukrajině a oslavuje Vladimira Putina. Snad to není až tak zlé. Možná Blažkovi šlo jen o to, aby si kopl do novinářů, kteří roky sledují jeho přešlapy. Pro premiéra Fialu asi Blažkův post na síti x není na druhou žlutou kartu, ale vládě i ODS každopádně silně škodí. Tedy u voličů pěti koalice voličům SPD a ano se bude líbit.

Ostatní také poslouchají