Názory a argumenty

Marek Hudema: Bude mít Evropa komisaře pro obranu? Třeba z Česka?

Názory a argumenty

Marek Hudema: Bude mít Evropa komisaře pro obranu? Třeba z Česka?
Diplomat, bývalý ministr obrany a velvyslanec při NATO Jiří Šedivý

Plus

Nová Evropská komise by měla mít komisaře pro obranu. Zmínila se o tom šéfka současné a zřejmě také budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová. A tak se už teď objevují kandidáti na tento zatím hypotetický post. Včetně jednoho Čecha.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nová Evropská komise by měla mít komisaře pro obranu. Zmínila se o tom šéfka současné a zřejmě také budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová. Tak se už teď objevují kandidáti na tento zatím hypotetický postoj, včetně jednoho Čecha. Předpokládá se, že komisařem pro Prahu by mohl být někdo z východní Evropy. Východoevropané jsou nejblíže Rusku, které ohrožuje Evropu. A východoevropané nejvíc tlačí na posílení evropské obrany a zbrojní výroby. Co by si tak prý brousí současný polský ministr zahraničí Radek Sikorski, ty srbský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, lotyšský ministr zahraničí Arthuru s Krišjánis Kariňš a estonská premiérka Kaja Kallasová. V Česku se pak spekulovalo o tom, že by se o tento post mohl ucházet Jiří Šedivý, dnes šéf Evropské obranné agentury. Pokud by ovšem skutečně kandidovali Kallasová či Sikorski, nemá proti nim Šedivý takřka žádnou šanci. Ano, vyzná se v obraně. To je dokonce i českým ministrem obrany, ale mezinárodně není příliš známý. A tím, co k sobě a Sikorski ano. A dokonce se pomalu rozjíždějí kampaň jejich podporovatelů, kteří je chtějí dostat na tento post. Pokud by ale byl nakonec evropský komisař pro obranu bezzubý tady bez nějakých významných pravomocí, většina kandidátů by odpadla a šedivý by měl šanci. EU už má totiž post vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a může se stát, že na toto místo bude kandidovat někdo významný s důležité členské země, a tudíž mu nebude dost dobře možné odebrat část pravomocí a přesunuty kovem komisaři pro obranu Sikorski a Kalas. Oba pak mohou usilovat spíše o post vysokého představitele než o méně důležitou pozici komisaře pro uprchlíky. Je známo, že země EU sice chápu nutnost posilovat svoji společnou obranu a zbrojní výrobu, ale jak to udělat, a tom se neshodnou. Snahy o zorganizování vlastně obrany Spojených států většinou končí blamáží nebo hádkou nebo obojí. Podobné je to většinou i s pokusy o koordinaci zbrojní výroby. Stejně to bohužel může dopadnout i s komisařem pro obranu, což by bylo možná výhodné pro případného českého kandidáta teď. Oslabilo by to postavení Evropské komise i postavení EU jako celku.

Více z pořadu