Jak to vidí...

Analytik Tureček: O uspořádání Gazy má rozhodovat arabský svět, ne jen Izrael. Plán Netanjahua je mrtvý

Jak to vidí...

Analytik Tureček: O uspořádání Gazy má rozhodovat arabský svět, ne jen Izrael. Plán Netanjahua je mrtvý
Zita Senková

Dvojka

Izrael a palestinské hnutí Hamás by mohly uzavřít dočasné příměří během nadcházejícího ramadánu. Jaká je šance, že se dočasný klid zbraní promění v trvalý? A jaký je izraelský plán na poválečné uspořádání Gazy? Zahraničněpolitický komentátor Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě vysvětlí dopady demise palestinské vlády na Západním břehu Jordánu i to, jak konflikt mezi Izraelci a Palestinci ovlivňuje Evropu.
Břetislav Tureček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Izrael a palestinské hnutí Hamas by se podle amerického prezidenta Joea Bidena mohli příští týden už uzavřít dohodu o příměří. Trvalo by 40 dní během ramadánu, muslimského postního měsíce, který začne 10. března. Za jednoho rukojmího by Izrael propustil 10 vězněných Palestinců. Břetislave, sdílíte optimismus amerického prezidenta, že dojde k přerušení bojů? Dojde k té dohodě, o které vlastně jedná kromě Spojených států také Izrael, Egypt?

  • A Katar a ta?

  • Jak on to Joe Biden trošku zase schytal za to, že jaksi v době, kdy opravdu jde o jednotlivé detaily, tak Joe Biden vlastně už předem říká, že to bude do příštího pondělka hotové. Ono to není vůbec jisté. Tam je celá řada detailů, o kterých se můžeme pobavit. Třeba pro zajímavost. Možná mi to posluchače zajímalo, ale obecně platí, že prostě v uplynulých týdnech vlastně jediné zatím příměří bylo loni v listopadu a od té doby se několikrát jednalo a vždy bylo takříkajíc na spadnutí, ale pak se ukázalo, že buďto nepřiměřenými požadavky palestinské strany, nebo té izraelské, tak prostě z toho nějak sešlo, že se zkrátka nepotkali ty jejich poptávky a nabídky. Takže nedá se to vyloučit, že Joe Biden má pravdu. Ramadán je skutečně vnímán jako jakýsi docela symbolický a důležitý, řekněme časový rámec, kdyby tu příměří mělo začít platit. Ale jisté to opravdu není.

Více z pořadu