Názory a argumenty

Libor Dvořák: Ukrajinské předmostí za Dněprem

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Ukrajinské předmostí za Dněprem
Ukrajinský ženista v Chersonské oblasti

Plus

Předmostí na levém břehu Dněpru Ukrajinci vytvořili v rámci jinak nepříliš zdařilé protiofenzívy, konkrétně v okolí vesnice Krynki v Chersonské oblasti, a teď tento cárek země drží silou mocí pod neustálou ruskou palbou.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Předmostí na levém břehu Dněpru Ukrajinci vytvořili v rámci jinak nepříliš zdařilé proti ofenzivy. Konkrétně v okolí vesnice krvinky v Chersonské oblasti. A teď tento cárech země drží silou mocí pod neustálou ruskou palbou. Ruské vysílání BBC nedávno pod příslibem naprosté anonymity o aktuálním dění na Předmostí informoval jeden z těch, co území kolem klínků dlouho intenzivně bránil. Teď společně s dalšími spolubojovníky po zásluze odpočívá, ale zanedlouho se zase bude muset vrátit. Když se screening u konečně dostal, popsal to jako únik z pekla. A tady je část jeho výpovědi. Je to hrůza. Přímo před mými očima Rusové potopili člun s našimi kamarády, kteří tak navždy zůstali v Dněpru. Na druhý břeh si s sebou musíte přivézt všechno generátory, palivo do nich i jídlo pro mužstvo. Abychom Předmostí udrželi, potřebujeme všechno. A navíc toho musí být hodně. Jenže zásobování naplánovanou jaksi nebylo. Původně jsme si mysleli, že až se na levém břehu vylodíme, nepřítel uteče. Jenže ten už na nás čekal. Když jsme získali první ruské zajatce, líčili nám, že o našem výsadku věděli předem, a bylo jim tedy zcela jasné, kam střílet. Pálili po nás, z čeho se dalo, z děl, minometů i plamenometů. Myslel jsem si, že se odtud už nikdy nedostanu, říká muž, který to vše zažil na vlastní kůži. Několik set příslušníků ukrajinské námořní pěchoty se však na získaném předností dokázalo zakopat, a to za podpory svého dělostřelectva, které využilo skutečností, že pravý břeh řeky je vyšší, což jim palebnou podporu dost usnadnilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj původně mluvil o výborných vyhlídkách. To je to odvážné akce. Poslední souhrnná zpráva ukrajinského generálního štábu však mluví o tom, že Ukrajinci se na dobytém území zatím drží a podle možností ostřelují nepřátelský déle, což jen potvrzuje to, co se už dlouho špitá nejen v Kyjevě, ale i jinde po světě. Zdejší politická špička na jedné straně a generalita na straně druhé vidí situaci na frontě hodně odlišně, čehož nejhmatatelnějším důkazem je teď už otevřený konflikt mezi prezidentem Zelenským a náčelníkem generálního štábu za Lužným. Samozřejmě se znovu podobně jako při obraně Bach mu tu nabízí otázka, zda mělo vytvoření tohoto Předmostí smysl, když se z něj, jak se zatím ukazuje, nikam postoupit nedal. Pokud se navíc potvrdí významná současná obava, že americká zbrojní podpora úplně zmizí, anebo se alespoň významně sníží, byla by obrana Předmostí ještě problematičtější.

Ostatní také poslouchají