Názory a argumenty

Libor Dvořák: Stane se Julija Navalná novou vůdkyní ruské opozice?

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Stane se Julija Navalná novou vůdkyní ruské opozice?
Julija Navalná, manželka Alexeje Navalného

Plus

Rozdrobená a zdecimovaná ruská opozice, jejíž přední osobnosti jsou buď v ruském kriminále, nebo v zahraničí, získala novou výraznou tvář. Stala se jí vdova po tragicky zesnulém opozičním politikovi Alexeji Navalném – Julija Navalná.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na tomto místě jsem vůbec neměla stát a toto, co teď natáčím, jsem taky vůbec natáčet neměla, říká Julija Navalná úvodem svého video provolání, v němž prohlásila, že hodlá pokračovat v díle svého muže. Přitom po dlouhá léta zcela vědomě a důsledně plnila roli manželky opozičního politika a sama se političkou stát nehodlala. Západní média i politici už přitom pár let mluví o tom, že při perspektivě dlouholetého uvěznění jejího muže a teď dokonce po jeho mučednické smrti je schopna stát se novou vůdkyní ruské opozice. Ona tedy veřejně prohlásila, že je k podobnému údělu připravena. První reakce na sebe nedaly dlouho čekat. Julii s dcerou Darjou přijal americký prezident Biden a osobně vyjádřil spokojenost s tím, že se k něčemu takovému odhodlal. A méně nadšení už projevil jeden z nejbližších spolubojovníků jejího muže Leonid Volkov, který vyslovil pochybnost, zda vdovství po uznávaném opozičníkovi číslo jedna v zemi je dostatečnou legitimací pro to, aby Julie mohla zaujmout jeho místo. Gary Kasparov se v rozhovoru pro ČT přímé odpovědi na to, co Julií nu rozhodnutí říká, pro jistotu vyhnout. No a pak tu máme výrok tragikomického Kašpara současné ruské politické scény a nadšeného potenciálního vrhače atomovek na evropské metropole Dmitrije Medveděva. Julija Navalná se na manželovu smrt vlastně těšila, aby mohla zahájit vlastní politickou kariéru. Ve všech těchto souvislostech ale člověka napadá jedna věc až jednou Putin z ruské politické scény jak kvůli zmizí? Nebude to dokonale marginalizována opozice, kdo se jako první ujme moci? Tu uchvátí Putinovi političtí pohrobci. Zhruba podobně jako se to stalo po Stalinově smrti, kdy se vlády ujal Nikita Chruščov, který víceméně i ve vlastním zájmu nakonec odhalil kult osobnosti sovětského diktátora a posléze byl dokonce jedním z iniciátorů tzv. pochytání. Stejně tak, i když to není zaručeno po Putinovi nejspíš, přijde nějaký zpočátku zdánlivý apologeta, který ale pocítí nutnost zbavit se zločinného dědictví po bývalém prezidentovi a zachoval se podobně jako Chruščov. Teprve pak bude možný i návrat. To kde bank i opozice na ruskou politickou scénu. Tedy možná. Jsem si jist, že paní nevalná, jestli těchto souvislostí velmi dobře vědoma, o to obdivuhodnější je její odhodlání. Řečeno s Albertem kam jsem bojovat. Boj, který nepřináší žádné výsady, mnohem spíš útrapy a pronásledování.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu