Názory a argumenty

Libor Dvořák: Snad až překvapivě optimističtí Ukrajinci

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Snad až překvapivě optimističtí Ukrajinci
Ukrajinský voják (ilustrační foto)

Plus

Přestože válka na Ukrajině trvá už třetí rok a ačkoli konce zatím není vidět, Ukrajinci neztrácejí dobrou víru a optimismus. Většina jich také schvaluje činnost prezidenta Volodymyra Zelenského, i když jeho podpora stále klesá. Obyvatelstvo země je ovšem dál přesvědčeno, že vítězství bude nakonec na straně Ukrajiny. Řada z nich by ovšem uvítala ráznější mobilizaci.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zatímco hned po začátku války v únoru 2022 Zelenského podporovalo až 94 % Ukrajinců a o rok později to stále ještě bylo přes devět desetin lidí. Letos v únoru už tento počet nedosahoval ani dvou třetin občanů. Pravdou na druhé straně je, že jednokomorovému parlamentu země Nejvyšší radě dnes důvěřuje necelá pětina Ukrajinců a jen třetina jich schvaluje činnost Mihalová kabinetu, takže porovnání s těmito čísly je na tom prezident ještě pořád moc a moc dobře. Nejvyšší podpoře z celkem pochopitelných důvodů momentálně těší armáda, za níž vytrvale stojí devět Ukrajinců z 10. Přesto, že většina občanů tedy v základní pilíře státní moci snad vyjma prezidenta příliš nevěří, zůstává v nich i nadále víra v konečné vítězství nad Ruskem. To, že by snad Rusko dokázalo okupovat celé ukrajinské území, připouští jen jedno jediné % Ukrajinců. Na druhé straně je pravda, že lidé cítí ve svých životech hodně nejistoty. Asi čtvrtina lidí svou budoucnost vidí jenom na pouhý měsíc dopředu, ale celých 15 % Ukrajinců si raději neplánuje vůbec nic. To je samozřejmě hodně smutné, ale kdo by se jim divil. Průzkum se prováděl přesně dva roky po vypuknutí války na všech územích země, kromě těch okupovaných. A on, když to shrneme, tak vlastně ještě nebyl nějak zvlášť skeptický. Ukrajinci si nutně musí uvědomovat, že po jejich nezdařené loňské protiofenzivě by letos naopak mohl následovat podobný frontální útok ruský. Pro ně již docela dobré vyhlídky vytváří jak masivně ničení ukrajinské energetické infrastruktury z posledních týdnů, tak i stále sílící ruská převaha v počtech techniky i živé síly. Přičteme-li k tomu viditelně slábnoucí ochotu západu Ukrajinu i nadále masivně podporovat, což je nejviditelnější u Američanů. Je skoro s podivem, že výsledky podobného průzkumu veřejného mínění nejsou daleko horší. Jednu ale můžeme říct hned pokud Ukrajina přes vše řečené vyhraje čí ve válce dosáhne alespoň přijatelného výsledku, bude to především její vlastní zásluha. A to si Evropa pro zbytek světa za rámeček rozhodně nedají.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají