Názory a argumenty

Libor Dvořák: Obří čistka na ruském ministerstvu obrany

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Obří čistka na ruském ministerstvu obrany
Zadržený náměstek ruského ministra obrany Timur Ivanov

Plus

Život sféry ruského ministerstva obrany a celé armády se během pár posledních týdnů odehrává ve znamení přímo masových vyhazovů a popřípadě zatčení řady ruských generálů. Podle zasvěcenců jde o největší ruský armádní skandál posledních pár let.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ti mu Ivanov, Ivanča, Marin, Ivan Popov či Jurij i Kuzněcov. To jsou jen některá pravda. Nejzvučnější jména, která se poslední dobou rozléhají ruským i světovým éterem v souvislosti s čistkami, které jako zčistajasna nebe hrom burácejí, s hlasitostí opravdu okázalou. Ostatně někteří rezolutnější a nepřejí příliš opatrní komentátoři je zatím ne zcela oprávněně srovnávají se staly novým kádrovým tažením z konce 30. let. Již tehdy znamenalo vyvraždění celé tehdejší sovětské generality, a to těsně před válkou s Hitlerem. Tak daleko Putin, alespoň prozatím naštěstí nedospěl. Dalekosáhlých změn v nejvyšším ruském armádním velení i vedení ministerstva obrany si přirozeně všímají i americká média, podle nichž jde o prezidentovu mstu za nedostatek loajality ze strany generálů. List v The New York Times je přesvědčen, že jde o nejrozsáhlejší pokus citelně zasáhnout do nejvyšších pater armádních struktur od katastrofálního vpádu na Ukrajinu před více než dvěma lety. Jenže jelikož se tenkrát ruská armáda celému světu představila tak říkajíc v nedbalkách, Putin se snažil veškeré personální zásahy, které by ruské vojenské velení mohlo dále destabilizovat, pokud možno pominout. Dnes je situace zcela jiná. Ruská armáda útočí po celé frontě a ukrajinské straně chybějí jak zbraně, tak lidé, takže hlava ruského státu se cítí daleko silnější v kramflecích. Více než dva roky po zahájení plnoformátové války a po nekonečném sledu zpráv o problémech a chaosu v ruských ozbrojených silách Kreml otevřeně přiznává, že v jeho armádě panuje naprostý zmatek, sděluje zcela bez servítků list Daily Beast. Podle názoru autora citovaného článku jsou poslední rozsáhlé kádrové hrátky v ruské armádě posmrtným pozdravem Jevgenije Prigožina. A vskutku vybavíme-li si nedávný každodenní, až hysterický video pokřik, majitelé Vagnerovců typu Šojgu Gerasimov je další. Jobova je prý pan si v jemnějším českém překladu asi Šojgu. Gerasimovem. Kde je to vaše podělaný střelivo? Jakoby se Putinův kuchař Prigožin, který se koncem loňského léta opovážil vystoupit proti samotnému prezidentovi, právě dnes konečně domáhal svého. I přesto, že za onu opovážlivost nakonec zaplatil tím nejcennějším vlastním životem. Ač je na druhé straně vlastně pravda, že o ten už rozhodně přijít nemůže.