Názory a argumenty

Libor Dvořák: Musíme uvyknout představě aktivnějšího vzdorování Rusku

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Musíme uvyknout představě aktivnějšího vzdorování Rusku
Ukrajinští vojáci se účastní vojenského cvičení v Žytomyrské oblasti

Plus

Emmanuel Macron na pondělní pařížské konferenci o Ukrajině prohlásil, že nevylučuje nasazení aliančních pozemních jednotek do rusko-ukrajinské války, ČR byla tamtéž pochválena za sehnání dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a konečně Volodymyr Zelenskyj rovněž v pondělí prohlásil, že je podle něj možné vítězství ve válce za ukrajinských podmínek.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jakoby se svět probouzel z dočasné letargie a uvědomil si, že na Ukrajině je nejvyšší čas podniknout něco rezolutnější. Ho to rozhodně jen s tím ten svět přichází trochu pozdě. Minulý pátek proběhla v americkém think-tanku Kings debata, ve které se k ukrajinskému problému vyjádřila řada politologů. Tak je tady byla znát potřeba radikálnějšího přístupu ke konfliktu ve východní Evropě. Přestože řada řečníků byla ve formulacích opatrná, bylo zjevné, co si všichni myslí. Opatrnost nesmí přerůst v kapitulantství. Dobrý znalec Ukrajiny Stevens Peiffer, jinak bývalý velvyslanec Spojených států v této zemi je například přesvědčen, že USA a západ jsou nuceny připravovat se na nový konflikt s Ruskem, který v jistém okamžiku může propuknout. Podle Peiffera je třeba taky dělat si starosti s tím, co se stane s Ruskem. Proto je nutné soustředit pozornost na alianci. Někteří analytici jsou přesvědčení, že Rusko nikdy nevpadne do členské země NATO. Proto se nikdy neodhodlal k útoku například na pobaltské státy. Jenže před několika málo lety nikdo nepředpokládal, co Rusové nakonec udělali koncem února 2022, říkal velvyslanec Pfeiffer, který je přesvědčen, že bezpečnostní struktura, kterou Evropa potřebuje už dnes, bude určena k zadržování Ruska a ochraně před ním, kdykoli v budoucnu. Ke své představě soužití západního světa s Ruskem bývalý velvyslanec USA v Kyjevě podotýká až se Rusko změní, až bude ochotno žít se svými sousedy v míru, tak snad bude možné vytvořit strukturu, jejíž součástí se stane i ono samo. Jenže to je ještě dlouhá cesta. Myslím si, že k celému problému musíme přistupovat realisticky, i když to není zrovna nejradostnější perspektiva, říká bývalý ambasador USA na Ukrajině. A s těmito názory se kryjí i závěry pondělní konference o Ukrajině v Paříži. I francouzský prezident Macron, který si krátce po propuknutí války dělal starosti s tím, jak to udělat, aby Putin z tohoto svého největšího životního politického maléru mohl vycouvat se ctí. Toto své přesvědčení patrně upustil. Časy, kdy jsme si mysleli, že Ukrajincům postačí evropské či americké zdravotní balíčky či plynové masky jsou zkrátka pryč. Musíme uvyknou představě aktivnějšího vzdorování Rusku, minimálně v rámci Severoatlantické aliance, i když to nezní zrovna mírotvorné.