Názory a argumenty

Libor Dvořák: Krvavý diktátor na ikoně

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Krvavý diktátor na ikoně
Pravoslavná ikona zobrazující Josifa Stalina stojícího před blahoslavenou Matronou Moskevskou

Plus

Svatý obraz, na němž je jednou z postav sovětský hrůzovládce Stalin, působí v našich zeměpisných šířkách jistě překvapivě a máme-li s ohledem na téma užít církevního slovníku, až svatokrádežně.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Svatý obraz se, na němž je jednou z postav sovětský hrůzovládce Stalin, působí v našich zeměpisných šířkách jistě překvapivě. A máme-li s ohledem na téma užít církevního slovníku až svatokrádežně, o to podivnější je argumentace gruzínského nejvyššího klérů. To mu nevadí, že na ikoně je Stalin, jemuž svatá matróna moskevská žehná vítězství při obraně Moskvy. Ale to, že nějaké setkání Stalina se světicí není doloženo v kanonických textech a není tudíž uznáno ruskou pravoslavnou církví. Ergo kladívko, jinak by asi masový vrah na sakrálním obrazů nevadilo. Poněkud zvláštní logika. Příznačné ovšem je, že ikonu tbiliské mu katedrálním chrámu samé, ba darovala proruská strana vlastenecká aliance. Když pak kdosi z těch, kdo proti Stalinovi na Svatém obrazů protestoval, polil sporný výjev barvou. Jedna z vůdkyň zmíněné strany Ir má i náš Viliová oznámila, že vlastenecká aliance tvůrce ikony poprosí, aby scénu se Stalinem nahradil jiným, méně problematickým výjevem ze života svaté. Její dárci nicméně budou trvat na tom, aby tresty za útoky na sakrální stavby a předměty v Gruzii byly zpřísněny. Politická opozice tento požadavek ihned označila za klasický předvolební populismus. Jistě nevšední způsob Stalinova zobrazení lze v tomto případě bezesporu připsat jeho gruzínskému původů a faktu, že pro kde koho je tam dodnes opravdu svatý. Povýšení do ranku zobrazovací svatosti však zřejmě přichází odjinud. A jistě tušíte, odkud. Ruské sociální sítě už před časem přinesly sérii fotografií z tehdy budovaného chrámu ruského ministerstva obrany a ozbrojených sil. Jeho zdi zdobí historické výjevy a jedním z nich byla i mozaika nekrvavé připojení Krymu. Nalézáme na ní Vladimira Putina, Sergej Šojgu a Vjačeslava Volodina, Valentinu Matvijenkovou a kromě těchto vrcholných ruských politiků i představitele současné ruské generality. Když se o tomto populárním internetovém námětu dověděl ruský prezident nechal mozaiku z chrámu odstranit. Zbyl po ní jen nápis navždy s Ruskem. Podle svého mluvčího Peskova se ale později prezident pousmál a řekl jednou vděční potomci naše zásluhy jistě ocení, ale zatím je na to brzy. Potom tohoto Putinova, několik let starého výrobku k výstavbě chrámu zasvěceného památce 75. výročí sovětského vítězství nad hitlerovským Německem, je jasný a stejně jednou svatý budu.

Ostatní také poslouchají