Názory a argumenty

Libor Dvořák: Co věstí odvolání osobního Putinova přítele

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Co věstí odvolání osobního Putinova přítele
Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu

Plus

Státní duma definitivně rozhodovala o novém složení vlády staronového premiéra Michaila Mišustina. Došlo k celkem několika změnám, ovšem ta nejpodstatnější se odehrála na dnes klíčovém ministerstvu obrany – dosavadního šéfa rezortu Sergeje Šojgua vystřídal nepříliš nápadný dosavadní první vicepremiér Andrej Belousov.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Podle názoru jak domácích, tak zahraničních pozorovatelů se židle pod Šojguem houpala už dlouho, ale jeho odvolání samozřejmě vyvolalo velký rozruch. A proč Sergej Šojgu byl a patrně i nadále je osobním prezidentovým přítelem. V médiích se dlouhá léta objevovaly fotografie a televizní šoty, jejichž protagonisty byli oba muži například na společné dovolené v Šojguově Rudné sibiřské autonomní republice. Tu váhu, kde se oba oddávali rybaření, lov vůči vyjížďkám na koních. Nadto Šojgu patřil na přelomu století k zakladatelům strany jednota, které lze rychle přerodila do dnešní podoby čistě pro prezidentského spolku nazývaného Jednotné Rusko. Mimo to byl možná nejtrvalejším členem ruského vládního kabinetu. V letech 1991 až 2012 zastával funkci šéfa ministerstva pro mimořádné situace a na dalších 12 let se pak stal ministrem obrany. Rusko se ovšem v posledních více než dvou letech ocitlo v nezdařené bleskové válce, která se sakramentsky protáhla a s níž si nevoják Šojgu, navíc viditelně nevybavený nějakým nadprůměrným intelektem, prostě nevěděla rady. Oč Putinovi. Přitom to střídáním stráží jde, je evidentní válka původně plánovaná jako malá.

  • Rychlá a hlavně vítězná, se změnila ve vleklé, opotřebovává, vrací soužení, na němž nic nemění ani aktuální taktické ruské frontové úspěchy. Ruský prezident už pochopil, že nadále půjde o chvílemi až nudný a skoro statický souboj, který nebude trvat původně plánovaných pár dní. To už je za námi, ale s největší pravděpodobností ještě pár let. Proto jeho volba padla na Putinovi osobně od dam a jeho ekonoma a rovněž nevoják a Andrej Belousov a jeho úkolem bude dát už se rozbíhající ruské čistě válečné ekonomice nějaký pevný a na delší dobu udržitelný rámec. Ostatně ani sám Šojgu nedopadl nejhůř, když ve funkci tajemníka ruské bezpečnostní rady vystřídal Nikolaje Patruševa. Tento další Putinův věrný spojenec se stal osobním prezidentovým asistentem. Inu, o všechny je nakonec postaráno. Takže hodně, či spíše pokud možno málo štěstí. Páni válečníci.

Ostatní také poslouchají