Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Vláda příštipkaří, místo aby vládla

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Vláda příštipkaří, místo aby vládla
Vláda na jednání tripartity

Plus

Známá politologická poučka říká, že všechny důležité kroky musí vítězná sestava učinit během prvního, maximálně druhého roku vládnutí. Je to období, kdy je voličstvo na euforické vlně, protože vyhrál jeho favorit. Očekává slibované reformy a nový styl správy země.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda příštipkaří, místo aby vládla. Známá politologická poučka říká, že všechny důležité kroky musí vítězná sestava učinit během prvního, maximálně druhého roku vládnutí. Je to období, kdy je voličstvo na euforické vlně, protože vyhrál jeho favorit, očekává slibované reformy a nový styl správy země. Po porážce Andreje Babiše měl Petr Fiala ihned začít dokazovat, proč se mu to povedlo. Jistě ho hravě trumfl v noblesním vystupováním jazykově vybroušených projevech, nulovém střetu zájmů a schopnosti udržet pětici nesourodých stran pohromadě. To poslední ovšem bylo od počátku neduhem, za nějž premiér platí mimořádně vysokou cenu. V posledních dnech se ozývají z nitra ODS nespokojené hlasy, že stranickou značku, která byla kdysi ekvivalentem ryzí pravicové politiky, předseda vyměnil za rozplizlé souručenství, jež nemá kromě Antibabiše příliš mnoho tmelících prvků. Hlasitě to vybublalo při dohadování s lékaři o jejich platových podmínkách. Premiér během jediné schůzky zařídil to, co se ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi nepovedlo za půl roku. Vládní voliči museli znejistět. Šéf ODS totiž učinil nebývale populistický krok, jakým je zásah do hospodaření VZP. Ta proplácí zdravotní výkony na základě úhradové vyhlášky, ale nemá žádný puvoár ovlivňovat odměňování zdravotníků. Teď to ale se souhlasem svého ředitele a za nadšeného přitakání prvního místopředsedy nejpravicovější vládní formace Vlastimila Válka udělá. Lékaři dostanou přidáno pět až 15000, aby mohly sloužit zákonem daných 150 hodin navíc, eventuálně 416 dobrovolných přesčasů ročně. Systémově se nezmění vůbec nic. Hnisavá rána se pouze zapouzdřila. Miroslav Kalousek v roli místopředsedy správní rady VZP i bývalého šéfa TOP 09 zuří. Jeho motivy mohou být různé, avšak pravdu má v tom, že vláda poztrácela instinkt vítěze, mluví úplně jiným jazykem než před volbami a hlavně si přestala rozumět se svými příznivci. Zaklínala se nezvyšováním daní, přičemž konsolidační balíček znamená jejich růst. Zavázala se zatočit s národním dotačním byznysem. Jenže k tomu použila ne pěkný trik, kdy státní zátěž v oblasti energií přihodila na firmy a domácnosti. Premiér a ministr zemědělství se kasali, že od ledna viditelně zlevní potraviny, neboť DPH klesne o tři %. A teď se nestačí divit, že se jim řetězce vysmáli a od nového roku budou vesele zdražovat dál. Především voliči trojbloku spolu se logicky musejí cítit podvedeni. Kromě konzistentní zahraniční politiky a rostoucích výdajů na obranu. Fialův tým neudělal prakticky nic, co mohl díky síle 108 a nyní už 109 hlasů ve sněmovně prosadit likvidaci strukturálního schodku ve výši 220 miliard korun, rozběhnutí několika strategických investic, převratnou důchodovou reformu, optimalizaci nemocniční sítě, koncepční řešení dvojkolejného řízení regionálního školství z centra a ze samospráv pěti. Koalice nabízí jen hašení aktuálních požárů a stále se diví, proč i za to národ netleská.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají