Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Ošemetná strategie premiéra Fialy

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Ošemetná strategie premiéra Fialy
Kdo ze zemědělců se k němu přes novináře dostal, s ním hovořil

Plus

Když zamířila do Strakovy akademie pětikoalice, bylo zřejmé, že jejím tmelem je antibabiš. Předseda ODS Petr Fiala vyhrál s konceptem dvou uskupení, která dopředu slibovala souhru a jednotu. To ještě netušil, že bude muset řešit dopady ruské agrese na Ukrajinu, uprchlickou vlnu a energetickou krizi.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ošemetná strategie premiéra Fialy. Když zamířila do Strakovy akademie pěti koalice, bylo zřejmé, že jejím tmelem je antibabiš. Předseda ODS Petr Fiala vyhrál s konceptem dvou uskupení, jež dopředu sliboval, a souhru a jednotu. To ještě netušil, že bude muset řešit dopady ruské agrese na Ukrajinu, uprchlickou vlnou a energetickou krizi. S oběma výzvami se nakonec kabinet popasoval s první velmi úspěšně, s druhou pomalu a nepříliš efektivně. Drahé energie byly hlavním důvodem vysoké inflace, která obírala lidi o reálné příjmy i úspory. V té chvíli se zrodil narativ, který zatím funguje jako účinná koaliční zbraň. Jenže časem se může obrátit proti ní. Když se v pondělí sjeli do Prahy zemědělci, aby dali najevo nespokojenost s evropskou a českou agrární politikou, premiér v předstihu utnul diskusi o jejich motivech. Bude to spíše demonstrace protivládních proruských sil, která má s problémy zemědělců málo společného, uvedl v debatě deníku. K jeho charakteristice se připojili i lidovecký resortní ministr Marek Výborný nebo místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl z ODS. Ten uvedl, že jde o další pokus nelegitimních osob o destabilizaci země. Organizátory akce byli odboráři Bohumír Dufek a zemědělský velkopodnikatel, exprezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Oba se v minulosti objevovaly na protivládních shromážděních vedle šéfa strany pro Jindřicha Rajchla, dezinformátora Ladislava Vrabela a podobných figurek. Vládní činitelé míní, že Dufek a Jandejsek mají politické ambice. To je možné, avšak ty určitě nemají. Stovky farmářů, kteří se pondělního protestu zúčastnili v dobré, byť možná naivní víře. Někteří pak zklamaně během dne odjeli domů a demonstraci prohlásili za ukradenou, neboť si na ní přiživili politici, jako jsou Jindřich Rajchl či Tomio Okamura. Což ale vůbec neznamená, že důvody, kvůli nimž pěstitelé a chovatelé atakovali na traktorech hlavní město, nejsou reálné. Fiala a výborný tvrdí, že o nich vědí a budou je řešit doma i v Bruselu. Jednat chtějí jen s představiteli tří největších zemědělských organizací. Je to vlastně obdoba turné ministra vnitra Víta Rakušana bez cenzury. Sálech jsou vždy provokatéři a proti ukrajinští aktivisté. Ovšem do této kategorie nelze šmahem zařadit všechny účastníky. Lidé, kteří jsou z různých důvodů nespokojeni s Fialovou vládou, mají vztek, když jsou automaticky označeni podobnou nálepkou. Hnutí ANO tento sentiment dobře uchopilo a stalo se mluvčím občanů, kteří jsou naštvaní na současnou politickou situaci, ale nefandí Putinovi a nechtějí vystoupit z EU. Jejich bezradnost a neukotvenost Andrej Babiš vnímá a jde jim naproti. Premiér sází na racionalitu elektorátu vládních stran. Může se však stát, že u voleb převáží emoce a prosadí se hlas těch, kteří se cítí uraženi a poníženi.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají