Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Pellegriniho nástupce v čele strany Hlas ji přivede blíž k Ficovi

Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Pellegriniho nástupce v čele strany Hlas ji přivede blíž k Ficovi
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok

Plus

Slovensko čeká v polovině června změna v úřadu prezidenta. Zuzanu Čaputovou vystřídá současný předseda strany Hlas Peter Pellegrini. V čele této strany tedy nastane také střídání. Nově ji podle všeho povede současný ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Jako kandidáta na šéfa ho totiž schválilo předsednictvo strany.
Kamila Pešeková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovensko čeká v polovině června změna v úřadu prezidenta. Zuzanu Čaputovou vystřídá současný předseda strany Hlas Peter Pellegrini. V čele této strany tedy nastane také střídání. Nově jí podle všeho povede současný ministr vnitra Matúš Lašut a ještě jako kandidát na šéfa ho totiž schválilo předsednictvo strany. Rozhodnutí pršuta je Eštoka je logické. Je to v současnosti nejviditelnější politik této stále ještě velmi mladé strany. Jako ministr vnitra prakticky dennodenně informuje o vyšetřování atentátu na premiéra Roberta Fica a navíc v rámci současné koalice patří k těm, kteří neustále vytvářejí souvislost mezi atentátníkem na premiéra, protivládními protesty slovenské opozice a sdělovacími prostředky, které podle něj mohou za vyhrocenou atmosféru ve společnosti. K této metodě sahá zpravidla vždy, když se ho někdo z novinářů zeptal, zda náhodou neudělal a ochranka premiéra chybu, za kterou by pak měl on jako ministr nést politickou odpovědnost. Šuta ještě rok to pravidelně odmítá a vždy přejde do protiútoku. Tímto svým někdy až agresivním vystupováním získává mezi sympatizanty vlády plusové body. Do politiky se právník Šuta, jež tok, který se narodil ve východoslovenských Michalovcích, dostal jako poslanec ještě za Ficův směr. Když došlo v roce 2020 ve straně k rozkolu a Peter Pellegrini založil stranu. Hlas Šuta je Stockholm následoval a stal se jejím hlavním manažerem. Po posledních parlamentních volbách dostal Šuta je útok na starost důležitý resort vnitra a tuto příležitost využil naplno nejen na své zviditelnění, ale i na upevnění pozice ve vládě. Hned po nástupu do funkce začal na ministerstvu razantně uklízet. Odvolal vedoucí představitelé slovenské policie a na jejich místo dosadil lidi blízké některé z vládních stran. Změna se dotkla mimo jiné i vedení ochranné služby slovenských politiků. To také vysvětluje, proč reaguje Šuta ještě rok tak podrážděně, když se ho na to novináři ptají. Jako ministrovi vnitra mu neuškodila ani skutečnost, že byl před prezidentskými volbami na dálku hostem ve video pořadu trestně stíhaného youtubera, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač a Slovenská republika žádala Velkou Británii o jeho vydání. Zbývá tak otázka, jak moc jsem tam ještě rok, promění stranu hlas. Dokud ji vedl Peter Pellegrini, snažila se vystupovat jako umírněná varianta Ficova směru, v podstatě jako jakýsi směr s lidskou tváří. Tato vlídná tvář ovšem brzy odejde do prezidentského paláce. Její budoucí předseda je z jiného těsta. Už teď máš u té Ištok daleko blíž k tvrdému jádru směru. Časem se proto téměř jistě objeví úvaha, jestli má smysl, aby tyto dvě strany, které normální volič od sebe často ani neodliší, existovaly odděleně. A co víc, nikdo teď neví, jak dlouho bude premiér Robert Fico ještě mimo hru a v jakém stavu bude, až se vrátí do politiky v osobě mladého světa, jež dokud bude mít v každém případě nikoho, komu může vedení strany bez obav předat. Třeba si mnozí ani nevšimnou, že už ji vede někdo jiný.

Ostatní také poslouchají