Názory a argumenty

Julie Hrstková: Zjednodušení výpovědi není špatný nápad. Ale nemůže zůstat jen u toho

Názory a argumenty

Julie Hrstková: Zjednodušení výpovědi není špatný nápad. Ale nemůže zůstat jen u toho
Práce na počítači (ilustrační foto)

Plus

Výpověď bez udání důvodu má pomoci nastartovat ekonomiku, odbory jsou proti. Debata o změnách v zákoníku práce se zjednodušila na jedno jediné opatření. Navíc ne celé. 
Julie Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Výpověď bez udání důvodu má pomoci nastartovat ekonomiku. Odbory jsou proti. Debata o změnách v zákoníku práce se zjednodušila na jedno jediné opatření navíc necelé. Návrh Národní ekonomické rady vlády, který se týká pracovního trhu, je daleko komplexnější. Spolu se zjednodušením propouštění je tu i návrh na odstupné navázaná například na výši odpracovaných let či inspirace dánským modelem flexibility. A také obsahuje změny v systému sociálních dávek nebo také snížení zdanění pro nízkopříjmové, naopak větší zdanění majetku a mnoho dalších opatření. Kdyby vláda byla ochotna diskutovat a podle svého ideologického politického zaměření akceptovat víc návrhů nebo alespoň jeden z nich v plné šíři, tedy i s dopady. A v případě trhu práce by šlo o kombinaci rychlé výpovědi z možností plné podpory a schopností státních úřadů skutečně pomoci s nalezením práce. Potom by ekonomika skutečně mohla projít restartem. Problémy v onom, kdyby v průběhu uplynulých dvou desetiletí v Česku vznikla řada skvělých návrhů z dílny současných i předchozí generací ekonomů sdružených v NERV. Zažili jsme také několik komisí, které se věnovaly důchodovému systému a jeho změně. O potřebných reformách ve zdravotnictví se hovoří neustále, a když se bavíme o doporučeních expertů, kladou především důraz na prevenci nebo na koncentrace odborných výkonů do menšího počtu zařízení, nikoli na pouhé placení poplatků, které ve skutečnosti hlavní problémy nevyřeší. Do praxe se ale dostalo jen minimum z navrhovaných opatření, navíc často v podobě, která situaci nevylepšil. A z minulosti stačí vzpomenout na důchodovou reformu, která zavedla tzv. druhý povinný pilíř penzijního připojištění. Vláda Petra Nečase reformu prosadila bez široké politické podpory, takže další vláda Bohuslava Sobotky okamžitě zrušila. Poplatek u lékaře ve výši 30 korun se stal varovným mementem pro kohokoliv dalšího, kdo by chtěl něco podobného zkusit. Změny v pracovních dohod a, které měly letos zlepšit život zaměstnanců mimo jiné tím, že by jim garantovali proplácením příplatku za víkend či dovolenou, schválil parlament v podobě, která je v praxi neproveditelná a je stále otázkou, zda se podaří zákon změnit tak, aby mohl začít platit v polovině roku. Problémem ČR není nedostatek nápadů, jak nastartovat ekonomiku, ale v tom, že skutečný restart by vyžadoval kombinaci opatření, která se vždy dotknou některé ze zájmových voličských skupin, takže se tak dlouho upravují, ať se buď nedají realizovat, nebo situace dál zhorší, případně vyžadují okamžitou legislativní změnu. To vše jen dál zatěžuje už tak před zbyrokratizovanou společnost, která je stále méně schopna držet krok s vyspělým světem. Výpověď bez udání důvodu vůbec nemusí být špatný nápad. Musí ji ale doprovázet i ty ostatní, o kterých se pro jistotu nemluví vůbec. Jinak zase půjde o paskvil, který nic nezlepší.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají