Interview Plus

Sociální systém je zacílen dobře. Lidé ale často nevědí, jak o dávku požádat, upozorňuje ekonomka Kalíšková

Interview Plus

Sociální systém je zacílen dobře. Lidé ale často nevědí, jak o dávku požádat, upozorňuje ekonomka Kalíšková
Úřad práce, ilustrační foto

Plus

Životní náklady kvůli inflaci rychle rostou a ekonomové se shodují, že není v silách státu stoupající ceny kompenzovat všem. Debata se proto vede hlavně o tom, jak pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce. K nejvíce ohroženým patří lidé v sociálně vyloučených lokalitách: „S velkými problémy se potýkali už před tou současnou situací. I když započítáme pobírané sociální dávky a důchody, jejich příjmy jsou velmi blízko nule,“ upozorňuje ekonomka Klára Kalíšková.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Stoupající náklady na živobytí jsou nepřehlédnutelné a všichni platí za jídlo nebo benzin do aut a výrazně víc než před rokem či dvěma. Ekonomové se shodují, že není v silách státu kompenzovat všem lidem veškeré stoupající ceny. Zásadní debata se proto vede o tom, jak dostat pomoc k těm, kteří nejvíc potřebují. Kdo to ale je a jak pomoci domácnostem, které ani sociální dávky, na které mají nárok, nevytáhnou nad hranici chudoby? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes ekonomka Klára Kalíšková z think-tanku ideje a při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají