Názory a argumenty

Julie Hrstková: Policejní ochrana konflikt mezi Ukrajinci a Romy nevyřeší

Názory a argumenty

Julie Hrstková: Policejní ochrana konflikt mezi Ukrajinci a Romy nevyřeší
Romové demonstrovali za rovnoprávnost, bezpečnost a proti měření dvojím metrem

Plus

Rvačka v Brně, dusno v Krupce. Titulky médií popisující soužití Romů s Ukrajinci mají hodně daleko k popisu vzájemné tolerance a láskyplného vztahu. Ukazuje se ovšem, že tento vzájemný vztah plný nesnášenlivosti je do velké míry důsledkem dezinformací. 
Julie Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rvačka v Brně, dusno v Krupce. Titulky médií popisující soužití Romů s Ukrajinci mají hodně daleko k popisu vzájemné tolerance a láskyplného vztahu. Ukazuje se ovšem, že tento vzájemný vztah plný nesnášenlivosti je do velké míry důsledkem dezinformací. Demonstrace Romů v Krupce byla reakcí na zvěsti o sexuálním obtěžování dětí, které se nepotvrdily. Rvačka v Brně se nakonec neodehrála mezi Romy a Ukrajincem, jak tvrdilo video, které se jak smršť šířilo sociálními sítěmi. Utnula jej až vysvětlující zpráva policie. Neznamená to ale, že se nic nestalo. Smrt mladého Roma v Brně se přičítá Ukrajinci, národnost však policie dosud nepotvrdila. K náhodným potyčkám pak dochází všude. Těžko ale říci, zda s větší četností než s většinovou populací. Sociologický popis, proč k růstu napětí ve společnosti dochází, je v zásadě jednoduchý. Ekonomika stagnuje, inflace se drží vysoko. Řada kdysi běžných věcí a služeb se stává pro méně vydělávající nedostupnou. Dlouhodobě frustrované sociální skupině Romů, kteří vidí, že většinová společnost dodnes nepřijala, se přílivem uprchlíků z Ukrajiny přidal další stresový faktor. Ukrajince vidí jako soupeře ve špatně placeném zaměstnání i bydlení. Vyčítají jim vysokou podporu, a to jak finanční od státu, tak i společenskou od běžné po populace. Oni sami se vidí jako oběť systému. Jejich převaha ve speciálních školách i v mizerně placených zaměstnáních to do jisté míry potvrzuje. Dlouhodobým řešením současné situace, která své výbušnosti připomíná parní kotel před výbuchem, nejsou policejní kordony v ulicích měst. A to nejen proto, že i přes vysoký počet policistů není tolik, aby mohly být neustále přítomni všude. Policejní ochrana může leda na chvíli uklidnit situaci v nejpostiženějších místech. Součásti zklidnění situace musí být důsledné potírání dezinformací, nejlépe ze strany policie, která se stále těší důvěře zhruba tří čtvrtin populace. Úspěšnost osvěty musí překonat dezinformační kampaň, což vzhledem k nesrovnatelnému financování i psychologickému efektu, jaký dezinformace mají, je a bude extrémně obtížný úkol nejen mezi Romy, kteří bydlí v sociálně vyloučených lokalitách, kteří mají malé vzdělání a velmi omezený přístup k informacím. Změna k ideálnímu stavu by zahrnovala nový přístup k Romům takový, aby se necítili jako občané druhé kategorie, aby měli vizi, že jejich děti na tom budou lépe než oni. Budou mít víc a lepší příležitosti ke vzdělání i k práci bez ohledu na zákony. V praxi je konec segregace v nedohlednu. Nyní vzniká pracovní skupina, kde budou experti ministerstev vnitra a pro místní rozvoj, která se bude zabývat prevencí šíření dezinformací v romské komunitě. Zástupci romských organizací ale upozorňují, že je nutné do řešení zapojit i obyvatele všech národností a etnik, což nakonec může být to nejtěžší ze všeho.

Ostatní také poslouchají