Názory a argumenty

Jan Fingerland: Stormy Daniels vyšla Trumpa dráž, než plánoval

Názory a argumenty

Jan Fingerland: Stormy Daniels vyšla Trumpa dráž, než plánoval
Donald Trump

Plus

Pokud se někomu pletou soudní spory Donalda Trumpa, pak není divu. Na svém začátku je další kauza, sice pro exprezidenta možná méně nebezpečná než jiné, ale o to více vypovídá o Americe jako takové, a o té dnešní zvlášť.
Jan Fingerland

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pokud se někomu pletou soudní spory Donalda Trumpa, pak není divu. Na svém počátku je další kauza sice pro exprezidenta možná méně nebezpečná než jiné, ale o to více vypovídá o Americe jako takové a té dnešní zvlášť. Nejnovější přelíčení pravděpodobně začne v pondělí, a to kvůli částce, kterou měla být před před minulými prezidentskými volbami umlčena jeho bývalá milenka. Byly doby, kdy politikovi mohla v Americe zničit kariéru samotná myšlenka nebo její identita. Šlo totiž o herečku ve filmech pro dospělé, známo jako Stormy Daniels. Jenže v roce 2024 už Amerika pominula svou prudérní etapu vývoje. A problém spočívá v jiné americké specialitě. Totiž ví, že v zákony a jejich přesné plnění, ať už tyto normy říkají cokoli, hlavní problém nespočívá v Trumpově mimomanželském nebo placeném vztahu, ale v jeho snaze věc ututlat. Ani to by ale nebylo nelegální. Právní problém spočívá v tom, že přinejmenším podle obžaloby byla Stormy Daniels uplacena nelegálním způsobem. Šlo o 130000 dolarů, které jí předal Trumpův tehdejší právník a částku vykázal jako náklady na právní služby. Tím ovšem Trump obešel zákon, který žádá naprostou transparentnost účetnictví prezidentské kampaně. I když v tomto případě Trumpovy nešlo přímo o neférové zvýšení nákladů na svou politickou propagaci. Donald Trump popírá vztah i vše ostatní a tvrdí, že kauza je politicky motivovaná. Manhattanský okresní prokurátor, demokrat ale Vincourek při sestavování žaloby skutečně použil zřídka používanou strategii vznesení obvinění z trestného činu. Trumpovi by údajně teoreticky mohlo hrozit i vězení, ale znalci to nepovažují za pravděpodobné. Bude-li uznán vinným, dostane spíše pokutu. I to je pro něj nepříjemné, protože je finančně značně zatížen náklady na ostatní velké kauzy. Má také platit velkou pokutu za manipulaci s výší svého majetku a velmi vysoké odškodné ženě, kterou podle soudu pomluvil. Podle některých pozorovatelů působí Trump značně popuzeně a během přípravného stání zas naopak, jako kdyby usínal. Jiným detailem, který vypovídá o dnešní Americe, je proces výběru 12 porotců. Ukázalo se, že v New Yorku je málo republikánů, ale zato velmi mnoho lidí, kteří se netají nenávistí vůči exprezidentovi. Jeho právníci navíc pročesávají sociální média všech potenciálně předpojatých porotců, aby je mohli nechat včas vyřadit. Jak je vidět, veřejný prostor se spolu s rozšířením internetu nebezpečně rozšířil i pro porotce. Mnozí z nich nevědomky napsali nebo sdíleli obsah, který je nyní diskvalifikuje. Nevědomost ale dostihla i samotného Trumpa. Kdyby v roce 2006 věděl, že bude vést kampaň. Se Stormy Daniels bys nic nezačínal. Nebo spíše kdyby v roce 2014 věděl, jak málo se budou novodobí američtí konzervativci starat o osobní morálku svého prezidentského kandidáta, nechal by třeba Stormy Daniels mluvit a ještě by ušetřil peníze, za které stejně nakonec nemlčela.

Ostatní také poslouchají