Názory a argumenty

Ivan Štern: Na vydírání Unie právem veta máme háčky

Názory a argumenty

Ivan Štern: Na vydírání Unie právem veta máme háčky
Viktor Orbán plánuje zmařit ukrajinské sny o připojení k Evropské unie

Plus

Už nějaký ten rok Viktor Orbán, veden nacionalistickým sobectvím a proruskou příchylností, tlačí Evropskou unii právem veta ke zdi. Přitom bezradnost, již projevují ostatní členové Unie, není na místě. Stačí se jen trochu odvážit a obrnit a mohl by být problém účinně vyřešen.
Ivan Štern

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už nějaký ten rok Viktor Orbán vede nad nacionalistickým sobectvím a proruskou příchylností tlačí EU právem veta ke zdi. Přitom bezradnost již projevují ostatní členové unie, není na místě. Stačí se jen trochu odvážit a obrnit a mohl by být problém účinně vyřešen. Na sedmý článek evropské smlouvy umožňuje, pokud čtyř pětinová většina Evropské rady usoudí, že některý z členských států svými politickými kroky ohrožuje hodnoty, o něž se unie opírá a jimiž mimo jiné jsou svoboda jednotlivce, demokracie, rovnoprávnost, právní stát a zákaz jakékoli diskriminace, v tom i diskriminace ne etnických menšin, pak tato většina má možnost provinilý členský stát omezit v jeho právu rozhodovat o věcech unie. Pravda žádnou z klíčových hodnot nemůžeme vymezit, podobně jako vymezujeme přírodní zákony a respektujeme pak jejich nezpochybnitelnou svrchovanost. Mohou sice být předmětem disputací a zpochybňování, přesto ho pro Evropany mají z hlediska historických zkušeností bytostný význam a jejich podlamování oslabuje základní jistoty a ohrožuje svobodnou a zodpovědnou existenci. Bezpečnost každého z Evropanů zpochybňovat. Celé totiž tak připravují půdu pro tu či onu formu diktatury. Má-li Viktor Orbán za to, že plnohodnotnou náhradou za liberální demokracii je demokracie zvaná, je liberální, tedy nesvobodná, pak ostatní členské státy unie, pokud nejednají rázně, ale vyhýbavě, mlčky připouštějí, že demokracii bylo i Husákovo Československo. Stejně jako i liberální demokracie, i ono nadsazovalo ekonomické zájmy nad základní lidské hodnoty. Existenciální jistoty a bezpečnost lidí mu byly ukradeny, jako jsou dnes ukradeny Viktoru Orbánovi a jeho demokracie tvoří oslí můstek, podle něhož i Putinův režim je přijatelný. Nedbá toho, že pro země unie představuje akutní nebezpečí stejně jako kdysi komunistické režimy neblahé paměti. Není důležité, čím si Putin, Orbán a v roce 2013 koupil. Podstatné je, že od té doby Orbán svou příchylností a vstřícnou politikou, s níž sabotuje i tak liknavou pomoc Evropy. Válčící Ukrajině, bytostně ohrožuje naši bezpečnost. Je na čase, aby se Evropa pochlapila a aby v duchu sedmého článku usoudila, že jí současná maďarská politika nedává jinou možnost, než aby Orbánovi suspendovala právu veta plynoucího z členství v unii. Jen onomu umožňuje rozhodování unie vetovat a unii tak politicky oslabovat a vydírat. Chce-li se EU stát rovnocenným hráčem pro ostatní světové velmoci Čínu a Spojené státy, musí dát rázně najevo, že se uvnitř sebe sama nehodlá dát vydírat sebestřednými, na to politickými trpaslíky a vystavovat se tak bezpečnostním rizikům, s nimi učinila už v průběhu 20. století více než neblahé historické zkušenosti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají