Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: OSN zaujala otevřeně protiizraelský postoj

Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: OSN zaujala otevřeně protiizraelský postoj
Rada bezpečnosti OSN hlasovala o větší humanitární pomoci pro Pásmo Gazy

Plus

Přestože OSN ve své chartě slibuje, že nebude žádný členský stát diskriminovat, je dlouhodobě protiizraelská. Po zahájení izraelské odvety za brutální masakr Hamásu v jihoizraelských kibucech 7. října zaujala ještě ostřejší postoj. O Hamásu se přitom vůbec nezmiňuje, a na rozdíl od mnoha členských zemí jako USA nebo Evropská unie ho dokonce ani nepovažuje za teroristickou skupinu.
Gita Zbavitelová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Valné shromáždění OSN letos kritizovalo Izrael čtrnáctkrát, agresora, Rusko jen dvakrát a porušovatele lidských práv Čínu ani jednou. V letech 2015 až 23 přijalo 140 rezolucí odsuzujících Izrael a jen 68, které kritizoval i ostatní země dohromady. Už dva týdny po zahájení izraelského bombardování Hamasu v Gaze. Generální tajemník António Guterres prohlásil, že k masakru nedošlo jen tak zničehonic, čímž naznačil, že byl oprávněný. OSN nikdy neodsoudila Hamas za to, že používá civilisty jako lidské štíty a odpaluje rakety z nemocnic, škol i budov OSN a má pod nimi útočné tunely a zbraně. Nevadí, že členové Hamasu kradou humanitární pomoc pro civilisty. Odsoudila i izraelské zaplavování tunelů Hamasu mořskou vodou, které prý bude mít ekologické následky. Když to však před 10 lety dělal Egypt mlčela. Když Izrael evakuoval Kazani, aby je ochránil před bombardováním. OSN to odsoudila jako nucené vysídlování. Kritizuje Izrael i za bombardování sanitek v Gaze, ale přehlíží, že je Hamas používá jako taxíky a přepravuje jimi zbraně. OSN ani jednou od roku 2006 ne. Odsoudila porušování své vlastní rezoluce, která nařizuje libanonskému Hizballáhu odzbrojení a stažení od hranic. OSN také nevadí, že její mírové jednotky UNIFIL v Libanonu nebrání Hizballáhu v ostřelování Izraele organizací Lenovo Jemen, která má hájit práva žen. Trvalo 57 dní, než je mezinárodní tlak donutil odsoudit sexuální násilí na Izraelcích při masakru sedmého října. UNICEFu zase nevadí, že Hamas využívá děti k přepravě a pokládání výbušnin a nekomentoval ani nález dětských sebevražedných vest v Gaze. Nejantisemitičtější organizací OSN je rada pro lidská práva, která udělala z Izraele pravidelný bod svého programu. Upírá mu právo na sebeobranu a obviňuje ho z neexistujících zločinu. Přestože zaměstnanci OSN mají být charakterní, nezávislí a nestranní, mnozí jsou otevření antisemité. Například zvláštní zpravodajka pro palestinská území v rámci Česka alba ne ze tvrdí, že Izrael páchá genocidu jako nacisté. Ameriku řídí židovská lobby. Hamas má právo se bránit a masakr ze sedmého října je reakcí na izraelskou agresi. Úřad OSN pro palestinské uprchlíky dokonce zaměstnává palestinské učitele, kteří Hamas otevřeně obdivují. Vychovávají děti k ozbrojenému boji proti Izraeli a glorifikují teroristy. OSN už nezbývá příliš velká důvěryhodnost. Členské země to však přehlížejí. Pokud má mít OSN nějaký smysl, musí projít zásadní reformou, která zajistí, aby se všem zemím světa měřilo stejným metrem a zaměstnanci byli nestranní. Současné podobě. OSN neplní své poslání.

Ostatní také poslouchají