Jak to vidí...

Biskup Malý: Česká společnost není lakomá. Když něco dám, vrátí se mi to

Jak to vidí...

Biskup Malý: Česká společnost není lakomá. Když něco dám, vrátí se mi to
Uherské Hradiště, tříkrálový průvod městem 2024

Dvojka

V dnešním díle pořadu Jak to vidí… se společně s hostem Václavem Malým, světícím biskupem pražským, zamyslíme nad tím, jak nastartovat cestu k dobru a jaké je poselství tradiční Tříkrálovské sbírky. Shrneme také, jaký měl rok papež František, co ho čeká v následujících měsících a čemu v současné době čelí katoličtí duchovní v Nikaragui.
Václav Malý, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý den přeje Zita Senková. Jste ve společnosti ČRo v pořadu jak to vidí. Jsem ráda, že pozvání přijal světici, biskup pražský Václav Malý. Dobrý den. Dobrý den. Zamyslíme se například nad tím, jak nastartovat cestu k dobru, nad poselstvím Tříkrálové sbírky i nad tím, co letos čeká katolickou církev. Přeji nerušený poslech.

  • Pietní průvod stovek lidí včera vytvořili lidský řetěz kolem hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha. Řetěz tak symbolicky objal fakultu, kde před dvěma týdny 21. prosince 2023 student zastřelil 14 lidí a dalších 20 osob zranil. Oběti střelby připomínal také symbolický oheň, který zapálili rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková, zněly Pražské zvony 14 minut za 14 obětí tragédie. Rektorka univerzity mimo jiné řekla, že akademická obec je raněná, ale není zlomená. Co vy, pane Malý, považujete za klíčové na cestě k uzdravení?

  • Také především ten symbol toho ohně. To se mi velmi líbilo, že nakonec z toho pietního průvodu tou oba imunitou Fila se chci ho fakultou se zapálil. Oheň je, protože oheň světí, je světlem, ale zároveň také spaluje. A já myslím, že to je nádherná, tedy symbolika spálit jakoukoliv pomstu nebo pokušení odplatit zlo zlem a zároveň tedy světlo, že život jde dál. A právě že je to výzva, abychom spíše a více byli spolu, abychom prohlubovaly lidskou sounáležitost, lidskou solidaritu. Tak takto já tedy vnímám toto shromáždění. Je to dobře, že tato akce se konala a ten symbol, myslím, že může oslovit každého z nás, že se to netýká jenom té vysokoškolské mládeže, ale že se to týká každého z nás.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají