Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Izraelská válka v Gaze po deseti týdnech

Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Izraelská válka v Gaze po deseti týdnech
Izraelský premiér také uvedl, že válka bude ještě trvat mnoho měsíců, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů

Plus

Od masakru teroristickým Hamásem v jihoizraelských kibucech uplynuly tři měsíce a izraelské odveta v Pásmu Gazy pokračuje už deset týdnů. Má očekávané výsledky, ale bude trvat ještě dlouho, než Izrael dosáhne svého cíle, jímž je naprostá likvidace teroristů v Gaze. V blízké budoucnosti se však válka promění.
Gita Zbavitelová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Armáda zničila 12 ze 24 bojových praporů Hamasu a víceméně ovládla sever a střed pásma Gazy i město Gaza. Zabily až 9000 teroristů a stovky dalších zajala. V úterý Izrael zlikvidoval v Bejrútu třetího nejvýše postaveného vůdce Hamasu Sáliha a rudého, který z Libanonu řídil Hamas na západním břehu a už se spolupracoval s libanonským Hizballáhem. Je to první zabitý vysoký představitel Hamasu. Dva nejdůležitější velitele Jahjá Sinvár a Muhammad dají v atentátu stále unikají. Armáda výrazně zredukovala schopnost Hamasu odpalovat rakety, zabila desítky středních vojenských velitelů a zničila tuny zbraní. Zabavila přes 65 milionů digitálních a půl milionu papírových. Souboru cenných zpravodajských materiálů Hamasu, který teď pomáhají v boji. Do Vánoc zničila na 1500 tunelů teroristů, ale ukazuje se, že je to jen zlomek. A místo odhadovaných 500 km měří tunelová síť až pětkrát víc. Zlikvidovat tak rozsáhlý systém je prakticky nemožné. Armádě ještě zbývá získat kontrolu nad celým během tamější operace už začaly, ale jsou mnohem obtížnější než na severu. Ještě horší to bude v městě Ramalláh na hranicích s Egyptem, kde chce Izrael vytvořit nárazníkovou zónu, aby zabránil pašování zbraní. Další nárazníková zóna, široká nejméně jeden km už vzniká na šedesátikilometrové severní hranici pásma Gazy. Je zničené. Podle deníku The Wall Street Journal je poškozeno nebo zbořeno skoro 70 % budov a své domovy opustilo 85 % z dvou a čtvrt milionu obyvatel. Hamas tvrdí, že zahynulo přes 20000 bazénu, ale neuvádí, kolik z nich tvoří ozbrojenci nebo oběti špatně odpálených raket teroristů. Izrael ztratil při operaci i masakru přes 500 vojáků. Vyčistit pásmo Gazy od teroristů je složitější, než se čekalo a úplně se to patrně nepodaří. Armáda také nedávno přiznala, že se asi nepovede zničit všechny rakety Hamasu a ostřelování může občas pokračovat. Izraelci jsou zase zklamaní, že dodnes nejsou na svobodě všechna rukojmí. V zajetí zůstává ještě 132. Jestli nebudou osvobozena, budou Izraelci celou válku bez ohledu na vojenské výsledky považovat za prohranou. Způsob boje se zanedlouho změní. Izrael je pod stále větším tlakem Američanů i mezinárodního společenství, aby intenzitu války zmírnil. Armáda možná už v lednu omezí bombardování a přejde k cíleným útokům a speciálním operacím elitních jednotek. Minulou neděli zahájila stahování pěti vojenských brigád. Někteří vojáci však budou převeleni na sever, kde sílí konflikt s libanonským Hizballáhem. Armádní velení odhaduje, že boje budou v nějaké formě pokračovat ještě půl roku až rok.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají