Dvacet minut Radiožurnálu

Větší díl zodpovědnosti za utrpení Palestinců padá na Hamás. Civilisty používá jako živé štíty, říká velvyslankyně v Izraeli

Dvacet minut Radiožurnálu

Větší díl zodpovědnosti za utrpení Palestinců padá na Hamás. Civilisty používá jako živé štíty, říká velvyslankyně v Izraeli
Palestinci, kteří uprchli ze svých domovů, se ukrývají ve stanovém táboře ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy

Radiožurnál

Boje mezi Izraelem a hnutím Hamás trvají v Pásmu Gazy už téměř pět měsíců. Podaří se dojednat šestitýdenní příměří? Proč se Izrael neúčastní jednání v Káhiře? Vyšetří se nedávná tragédie s více než stovkou obětí při výdeji humanitární pomoci? Vladimír Kroc se ptal velvyslankyně ČR v Izraeli Veroniky Kuchyňové Šmigolové.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Podaří se dojednat šesti týdenní příměří mezi Izraelem a Hamasem? Proč se Izrael neúčastní jednání v Káhiře? Vyšetří se nedávná tragédie z více než stovkou obětí při výdeji humanitární pomoci? Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně ČR v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Zdravím vás do Tel Avivu. Dobrý den.

  • Dobrý den. Rozhovor natáčíme hodinu před vysíláním. Boje mezi Izraelem a hnutím Hamas trvají v pásmu Gazy už téměř pět měsíců. Dnes by se mělo jednat v Káhiře o příměří, ale Izrael vyjednavače nevyslal. Víme pro ČR víme, proč Izrael nevyslalo vyjednavače. Je to proto, že Izrael požadoval po Hamasu, aby předložil seznam rukojmí, kteří jsou stále ještě naživu, což je logický požadavek. Máme-li jednat o propuštění rukojmích a kdo bude propuštěn za ně, tak by mělo být jasné, v které o které rukojmí se jedná, ale Hamas toto odmítl poskytnout s tím, že neví přesně, kteří rukojmí naživu. Jistou ohledně dohody o příměří se už v pátek optimisticky vyslovil americký prezident Joe Biden. Taky věříte, že se jí podaří domluvit do začal.

  • Ramadánu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají