Natura

Ten, komu není jedno, kde žije, nemůže mlčet, právě teď je správná chvíle se ozvat, říkají bojovnice proti novele stavebního zákona

Natura

Ten, komu není jedno, kde žije, nemůže mlčet, právě teď je správná chvíle se ozvat, říkají bojovnice proti novele stavebního zákona
Stavba domu

Plus

Stavební zákon. Vypadá to, že by měl zajímat hlavně stavebníky, starosty, urbanisty a developery, začíná ale zajímat stále více lidí. Jeho novela právě čeká na projednávání v Poslanecké sněmovně a už teď proti ní protestuje více než 140 ekologických a občanských spolků z celé České republiky.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Noční obloha bude zatažená až oblačná, většinou budou sněhové přeháňky, na horách trvalejší. Teploty klesnou na nulu až - 4 stupně. Podle meteorologů se bude zpočátku místy tvořit náledí. Na návětří severních hor napadne ještě kolem 15 cm nového sněhu. Neděle bude s proměnlivou, převážně velkou oblačností, na většině území sněhové přeháňky, na horách trvalejší sněžení. Odpoledne a večer budou srážky a oblačnost ubývat. Nedělní teploty - 1 až plus tři stupně, na jižní Moravě ojediněle až plus pět °C, na horách kolem - 5 a v neděli povane mírný severní až severovýchodní vítr, hlavně na Moravě místy s nárazy kolem 50 km/h. Podle meteorologů se budou v neděli od středních poloh hlavně na severní Moravě místy tvořit sněhové jazyky. Takové byly zprávy.

  • ČRo Plus. Salámová taktika je označení pro praxi, kdy cíle, který nelze dobýt jedním úderem, dosáhnete rozředěním na na první pohled nenápadné, ovšem účinné kroky. Pokud bylo cílem posledních politických reprezentací zcela vyšachovat nás občany z rozhodování o tom, v jakém prostředí žijeme, sklízí salámová taktika úspěch. Aktuálně v podobě novely stavebního zákona, která nám zcela odebírá možnost a právo vyjádřit se ke stavbám a změnám krajiny v místě našeho bydliště, tedy ke kácení, bourání, betonování a vůbec ke všemu, co významně ovlivnit podobu našeho životního prostředí. Pokud jste doposud nechtěli mít za humny tovární halu, vedle domu, chemičku nebo vykácené stromy v ulici, mohli jste prostřednictvím spolku nebo zastupující organizace protestovat. V současné podobě vládního návrhu stavebního zákona už ale tato možnost není. Začínáme snad žít v zemi, kde se od občana očekává absolutní poslušnost a aktivita pouze při volbách? O tom všem bude dnešní Natural přínosný. Poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu milí posluchači a my už vás zdravíme z centra Prahy. Nacházíme se symbolicky v ulici Sněmovní a mám tady dvě velmi erudované průvodkyně, které nám do celé naší dnešní problematiky vnesou jasno. A jsou jimi Petra Kolínská, která zastupuje asociaci ekologických spolků Zelený kruh. Dobrý den. Dobrý den.

  • Ať je tady s námi také Anna Vinklárková ze spolku Arnika. Dobrý den. Dobrý den. Začneme. Petrová. Mi možná, že by nebylo od věci připomenout, co se tady na dohled od tohoto místa dělo přesně před dvěma měsíci.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají