Natura

Solární energie se vrací ve velkém a „z popelky je zase princeznou“

Natura

Solární energie se vrací ve velkém a „z popelky je zase princeznou“
Solární panely

Plus

Stát dával dlouhá léta po zkušenostech s takzvaným solárním boomem od fotovoltaické energie ruce pryč. Po raketovém růstu cen energií a ruské invazi na Ukrajinu se ale situace obrátila a na výstavbu nových solárních projektů půjdou ze státního rozpočtu miliardy. Ministerstvo průmyslu a obchodu například vyčlenilo na podporu fotovoltaických elektráren 3 miliardy korun. Pro vysoký zájem ale ještě jednu miliardu korun přidalo. Peníze jsou určené pro zájemce z řad firem.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Z Popelky princeznou. Tak by se dala popsat současná situace na poli solární energie v Česku. Po tzv. solárním boomu dával stát od fotovoltaiky ruce pryč. Teď ale na výstavbu nových elektráren chce poslat miliardy. Rekordní zájem mají domácnosti i podnikatelé a instalační firmy hlásí, že čekací lhůty jsou i několik měsíců. Více už v dnešní. Na tu řeč od mikrofonu zdraví Ondřej Novák. Na turnaji.

  • Od tzv. solárního boomu před zhruba 10 lety se výkon českých solárních elektráren takřka nezvyšoval, a slunce tak do české rozvodné sítě dodávalo ročně kolem dvou MW energie. Kvůli rostoucím cenám energií a válce na Ukrajině ale stát začne zase solární energetiku přímo podporovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu například vyčlenil na podporu fotovoltaických elektráren tři miliardy korun. Pro vysoký zájem ale ještě jednu miliardu korun přidalo. A dlouho očekávaná změna zřejmě nastane i s novým energetickým zákonem, a to v oblasti komunitní energetiky. Pokračuje René Neděla, náměstek sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu.

  • To bude v té novele zhruba za ten měsíc, řekněme aspoň ty základní parametry obrysy tak, aby se komunitní energetika také mohla rozvíjet. Ono těch jednání je celá řada, existuje na to i několik pracovních skupin. Ty základní teze vychází vlastně definice, pak vychází práva a povinnosti komunitních energetik a následně samozřejmě i ty technické a finanční aspekty. A ta naše představa je, že to budeme, řekněme takovou salámovou metodou do té legislativy postupně dávat, protože třeba u těch technických připojovacích aspektech, tak tam ještě ta jednoznačnost toho řešení není.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají