Natura

Petr Orel zachraňuje nejen orly. Před 40 lety založil první záchrannou stanici pro volně žijící zvířata ve střední Evropě

Natura

Petr Orel zachraňuje nejen orly. Před 40 lety založil první záchrannou stanici pro volně žijící zvířata ve střední Evropě
Orel skalní

Plus

Jak jinak by se měl jmenovat muž, který se stará o orly a jejich návrat do naší přírody, než stejně jako oni? Novojičínský rodák Petr Orel ale své životní úsilí nesoustředil pouze na dravé ptáky svého jména, ale postupně i na další volně žijící zvířata, která jsou vinou člověka zraněna nebo zmrzačena.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Aktivní před nárazový systém, který řidiče na hrozící srážku nejen upozorní, ale dokáže také sám brzdit, dokáže riziko střetu snížit o polovinu oproti autům bez tohoto systému. Studie vyhodnocovala i systém automatické jízdy v pruzích. Ten snižuje pravděpodobnost nehod zhruba o 10 % oproti vozům, které ho nemají. Luděk Hubáček, ČRo.

  • A počasí noc bude zpočátku polojasná až jasná, ojediněle mrholení. Teploty v noci klesnou na plus tři až - 1 stupeň. Neděle bude s mlhami, zpočátku i mrznoucí. My nebo bude nízká oblačnost a ojediněle mrholení. Teploty vystoupí na jeden až pět °C. Takové byly zprávy. Po nich si teď na plochu můžeme poslechnout pořad na Tour a slovo má Markéta Ševčíková.

  • Jak by se měl jmenovat muž, který se stará o orly a jejich návrat do naší přírody než stejně jako oni? Novojičínský rodák Petr Orel ale své životní úsilí nesoustředil pouze na dravé ptáky svého jména, ale postupně i na další volně žijící zvířata, která jsou vinou člověka zraněna nebo zmrzačena. Před 40 lety založil s kolegou v Bartošovicích u Ostravy první záchrannou stanici a nemocnici pro volně žijící zvířata ve střední Evropě a dal za vznik i národní síti podobných zařízení. Dnes jich u nás funguje přes 30 a jen v Bartošovicích, které stále vede Petr Orel, ročně ošetří téměř dva a půl 1000 pacientů. Jak to funguje ve zvířecích záchrankách a nemocnicích, jak se jim daří dnes a proč jejich pacientů neubývá? O tom všem bude dnešní Natural přínosný. Poslech přeje Markéta Ševčíková.