Natura

Ničivá moc přírody: Láva na Kanárských ostrovech vyhnala z domovů kolem sedmi tisíc lidí

Natura

Ničivá moc přírody: Láva na Kanárských ostrovech vyhnala z domovů kolem sedmi tisíc lidí
Ostrov La Palma pokryla láva

Plus

Tříměsíční erupce sopky Cumbre Vieja v prosinci 2021 změnila tvář ostrova La Palma k nepoznání. Kde dříve byl borovicový les, banánové plantáže, vinice a dokonce několik vesnic, je dnes jen obrovské lávové pole. Na vlastní oči tuto spoušť, kterou erupce napáchala, viděl kousek od městečka El Paso reportér Ondřej Novák. Poslechněte si jeho reportáž.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 3000 zničených nemovitostí, 7000 lidí vyhnaných z domovů a více než 1500 ha plantáží, farem, vinic a dalších pozemků pokrytých lávovým polem. Takové škody během tříměsíční erupce napáchala sopka Cumbre Vieja na ostrově Las Palmas na Kanárských ostrovech. Sopečná činnost se sice obešla bez přímých ztrát na životech, ale proud lávy v podstatě vymazalo z mapy několik vesnic a doputoval až na pobřeží, kde vytvořil dva nové poloostrov i v dnešní. Na to, že navštívíme lapalo mu a podíváme se, jak ničivou silou umí příroda vládnout. Zajímavý poslech přeje Ondřej Novák. Na turnaji.

  • L vodky Cumbre Vieja nejíst Espaňolem Vina del Mar. Jen u toho zde chudoby jsou tím ODS v aktivit a ty Stromboli Jana Čápa s oběma je zde zde. Kin Bolka mne Cumbre Vieja.

  • Intráda je nedobře být upřímný. Balkán Cumbre Vieja ne jízlivě Španěla Pajma uvítal Minarčík jen jako kanál jen velkém internet občany domněnku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají