Natura

Dojede dál auto na bionaftu, nebo elektřinu? Nadšenci porovnají řepku a fotovoltaiku ze svého pole

Natura

Dojede dál auto na bionaftu, nebo elektřinu? Nadšenci porovnají řepku a fotovoltaiku ze svého pole
Brukev řepka olejka (ilustrační foto)

Plus

Skupina nadšenců osela jednu část pole řepkou a na druhou umístila fotovoltaické panely. Cílem je z řepky vyrobit bionaftu, elektřinou z panelů nabít elektromobil – a zjistit, které vozidlo dojede dál. Experiment, na základě kterého vzniká dokumentární film s názvem Biomasakr, má upozornit na problém biopaliv první generace, kvůli kterým na polích vznikají monokultury a dochází k úbytku biodiverzity.

 
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dojet dál auto na řepku nebo na elektřinu. Skupina nadšenců se rozhodla provést experiment, kdy na jednu část pole vysadili řepku a na druhou umístili solární panely. A nyní chtějí vyzkoušet, které palivo bude vydatnější, a následně o tom udělat film. Experiment má upozornit na problém biopaliv první generace, kvůli kterým na polích vznikají monokultury a dochází k erozi. V dnešní na túře si také popovídáme o tom, jaké dopady má pěstování řepky a dalších podobných plodin na biodiverzitu a nakolik je bionafta vlastně ekologická. Od mikrofonu zdraví Ondřej Novák.

  • Na turnaji.

  • Biopaliva slibovala snížení uhlíkové stopy produkované dopravou, protože se dají vyrábět obnovitelně a ekologicky. Hlavně tzv. biopaliva první generace produkovaná z potravinářských plodin ale nemají zrovna nejlepší pověst, protože se pěstují na zemědělské půdě, kdy hlavně řepka tvoří v Česku nekonečné monokulturní lány. Upozornit na to má dokumentární snímek Bio masakr, který právě vzniká. Zuzana Marková u tvůrců projektu zjišťovala, o co přesně půjde.

Více z pořadu