Leonardo Plus
Vypravte se na pouť po pražských kavárnách, které ovlivnily historii
Leonardo Plus
Plus
Historik architektury Zdeněk Lukeš v Leonardu Plus popisuje proměny významných pražských kaváren. Poslechněte si pouť po ikonických interiérech, kde se koncentrovalo české myšlení a ve kterých se odehrála řada událostí, které formovaly naši národní identitu a kulturu.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Na formování novodobých českých dějin se výrazně podílel i slavné pražské kavárny, zvláště od konce 19. do poloviny 20. století. Kavárny tehdy ani zdaleka nesloužily jen k tomu, aby u jejich kávou a vínem potřísněných stolků lovili dva básníci, malíři, literáti slovutných jmen svoji múzu. Scházeli se v nich společně umělci, vědci i politici. Hojně se v nich diskutovalo o první i druhé světové válce, o národní identitě a našem postavení v Evropě. Vznikaly v nich nové směry, rodily se avantgardní divadelní formy. A možná právě toto podhoubí způsobilo, že několik pražských kaváren dokázalo přežít i v nepříznivých časech komunistické totality a některé dokázali po roce 89 povstat jako fénix z popela a na bývalou slávu navázat. S historikem architektury Zdeňkem Lukešem si dnes připomeneme ty nejvýznamnější z nich. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Leonardo.
-
Přeji vám krásnou neděli. Milí posluchači. Já stojím právě na jednom z nejfrekventovanějších místech centra Prahy. Na jedné straně mám Národní divadlo, před sebou řeku Vltavou a krásný pohled na Pražský hrad a Petřín. No a za sebou palác, ve kterém se nachází suverénně nejproslulejší pražská kavárna Slavia. Pokud chcete nasát atmosféru místa, kde se scházeli největší hvězdy naší kultury minulého století, měli byste zamířit právě sem. Chodili sem po představení jednak všichni herci z Národního divadla, ale kromě toho také spisovatelé Karel a Josef Čapkovi, Arnošt Lustig, básníci Vítězslav Nezval a Jaroslav Seifert nebo také slavní malíři Jan Zrzavý a Václav Špála. Chodili sem také Suchý se Šlitrem i Šimek s Grossmannem a s oblibou tady sedával i dramatik Václav Havel. A to v dobách, kdy ještě netušil, že se stane českým prezidentem. Pokud se dá o nějakém místě tady v Praze říct, že se pravidelně a dlouhodobě koncentrovalo české myšlení. Bylo to právě tady. No a už přichází i můj průvodce. Takže vstoupíme dovnitř.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Jak meziváleční židovští architekti ovlivnili podobu Prahy
Leonardo Plus
-
Josip Plečnik podle Zdeňka Lukeše
Úžasné životy
-
Karlův most – 1967
Auditorium
-
V bývalé nádražní budově v Litoměřicích si můžete dát Kávu s párou. Unikátní kavárna hostí i akce
Výlety
-
Futuristická, moderní a otevřená. Krajská vědecká knihovna v...
Česko – země neznámá
-
Budova Slovenského rozhlasu se nedá přehlédnout....
Zápisník zahraničních zpravodajů
-
Prolomit vlny: Vyplatí se zbourat nádraží v Havířově?
Prolomit vlny
-
Se začátky Smetanovy Litomyšle to bylo jinak, zjistil historik Stanislav Vosyka
Kdo umí, ten umí