Leonardo Plus

Slibný český lék Mitotam míří do druhé fáze testování. Mohl by pomoci lidem s nádory ledvin i slinivky

Leonardo Plus

Slibný český lék Mitotam míří do druhé fáze testování. Mohl by pomoci lidem s nádory ledvin i slinivky
Lékař Jiří Neužil

Plus

Mitotam je preparát, který léčí nádorová onemocnění. Jde o jednu v z nejnadějnějších látek současnosti, protože přímo zasahuje mitochondrie rakovinných buněk. Biochemik Jiří Neužil, který lék vyvíjí, plánuje, že druhá fáze testování se bude, stejně jako ta první, odehrávat v českých laboratořích.
Andrea Skalická, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Celý svůj profesní život zasvětil biochemik Jiří Neužil hledání léku proti rakovině. Vedoucí laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu Akademie věd, který zároveň působí na grafitově univerzitě v Austrálii, vede vlastně dva mezinárodní vědecké týmy. Oběma jde o jediné najít účinnou látku proti nádorovým onemocněním. Snad nejnadějněji teď vypadá léčivá látka. Mi to tam, která přímo zasahuje mitochondrie nádorových buněk. Také o tom, jestli se jednou povede ji uvést do léčebné praxe, budeme dnes mluvit v dnešním Leonardu +. U mikrofonu je Andrea Skalická Leonardo plus.

  • Hostem ČRo Plus je prof. Jiří Neužil.

  • Vítejte ve studiu. Dobrý den. Pane profesore. První fáze klinické studie mi to tam u probíhá u nás, konkrétně u prof. Luboše Petruželky ve Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pokud mám správné informace, prokázala, že je pro pacienty bezpečná. Teď ještě musí následovat další dvě fáze výzkumu. Připomeňme ale nejprve ten prvotní nápad. Tu myšlenku, která vedla k objevu. Mi to tam u tak ta myšlenka, vlastně ten výzkum, který vedl postupně až k objevu a testování, mi to tam už začal na sklonku 90. let minulého století. Já jsem tehdy byl takový jako v křižovatce profesní. Jsem se. To třeba rozhodnu, jestli se vydáme směrem k výzkumu kardiovaskulárních chorob nebo nádorových onemocnění. No a nakonec vyrovnal jako jedna malá jako náhoda, řekněme, kdy jsme udělali chybu nebo já jsem udělal chybu v plánování jednoho pokusu širým. Jakým? Omylem až skoro bych řekl, jsem zjistil, nebo jsme zjistili, já pracuji, že jeden analog vitamínu e, který se nazývá a takové soudci lhát, má protinádorové účinky a to mě zaujalo a řekl jsem si, že pokoj bychom bych mohl někdy přijít na nějakou léčebnou látku. Je ten v oblasti kardiovaskulárních chorob? Je to nepravděpodobné, ale je to určitá možnost, existuje ve výzkumu nádorových chorob, tak jsem se prostě tímto směrem. No a potom myslím, já jsem samozřejmě člověk, když pracuje ve vědě, tak se kde, literaturu se se děje kolem, ve světě vědy. A zaujal mě přístup. Učili přístup vědecký dvou lidí je neseme dvě profese. NERV je ten je z Cambridge v Anglii, druhý je Rob Smith. Prof. Smith je chemik, který je na Novém Zélandu. Oni vymysleli oči nebo modifikovaly určité malé molekuly antioxidanty, takže na ně přidá nějakou skupinou chemickou a tím to je posílali přímo do mitochondrií, že ty mitochondrie, které jste zmínila, se takové malé jako mikro elektrárny, buňky vyrábí energii a jsem nesmírně důležité. A mě napadlo, že vlastně my bychom mohli podobný postoj používat ne pro antioxidant, jako to dělal Murphy a smysl, ale pro látky, které by mohly být protirakovinné a působit přes mitochondrie, tak jsme na ten, na tu látku, na ten analog vitaminu e přidali tuto malou molekulu a vznikl mitochondrie CME analog vitaminu e.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají