Leonardo Plus

Do Prahy přivezl secesi. Kdo byl architekt Friedrich Ohmann?

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Leonardo Plus

Do Prahy přivezl secesi. Kdo byl architekt Friedrich Ohmann?
Leonardo Plus

Plus

Miloval české baroko a do Prahy přivezl secesi. Především ale pro Karla Kramáře postavil nad Prahou vilu, která slouží jako sídlo českých premiérů. Host: historik Zděnek Lukeš, moderuje: Markéta Ševčíková
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdo přivezl do Prahy secesi, který rakouský Němec miloval a propagoval české baroko a který architekt postavil Karlu Kramářovi vily a tím se postaral o sídlo českých premiérů. O tom všem bude dnešní sváteční Leonardo + s historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Inspirativní a přínosný poslech přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo plus.

  • Být na konci 19. století Němcem nebo Rakušanem v českých zemích rozhodně nebylo jednoduché. Především vzhledem k rostoucím antipatiím k Habsburkům a vůbec všemu, co souviselo s Vídní a monarchií obecně. Existovaly ale čestné výjimky a někteří rakouští Němci u nás získali natolik výtečnou reputaci, že byla dokonce láskyplně pojišťována jejich křestní jména. Byl to i případ architekta Friedricha Ohmanna, jemuž u nás říkali Bedřich. Tento muž sice nebyl českého původu, ale pro českou kulturu a architekturu toho udělal víc než někteří domorodci. Jeden architektonický styl k nám přivezl, jeden znovu vzkřísil. A především má díky němu Praha dominantu, která dodneška slouží jako sídlo českých premiérů. Pokud by lidský věk nebyl limitován, dožil by se Fridrich Ohmann v těchto dnech, konkrétně 20. prosince 160 let, tak jsme se s historikem architektury Zdeňkem Lukešem rozhodli, že si jeho kulatiny a tím pádem i jeho práci dnes připomeneme. A začneme v jeho nejslavnější pražské stavbě, vile, kterou postavil pro prvorepublikového politika Karla Kramáře a jeho ženu Naděždu. Z Kramářovy vily je nejen impozantní výhled na Prahu a Vltavu a mosty na ní, ale i na blízký Pražský hrad. Ten je dokonce tak blízko, že je časně ráno dokonce slyšet zvonkohra Lorety. Jako když jsme se se Zdeňkem Lukešem pohodlně usadili v teple Kramářovy vily.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají