Laboratoř

Vražedná matematika. Vědci popsali, jak masožravky mění tvar podle kořisti

Laboratoř

Vražedná matematika. Vědci popsali, jak masožravky mění tvar podle kořisti
Láčkovka

Plus

Botanici a matematici z Oxfordu spojili síly, aby prozkoumali, jak láčkovky, masožravé rostliny původem z jihovýchodní Asie, přizpůsobují svůj vzhled hmyzu, který konzumují. Ze studie plyne, že na úpravách svého zažívacího ústrojí nešetří.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítám vás v rozhlase v laboratoři pořadu vědců a herců. Dnes budeme mluvit o tom, jak se masožravci přizpůsobují kořisti. Co by pomohlo chránit tu rostlinu s největšími květy na světě a jak se stromy brání invaznímu hmyzu z Číny. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Kde se budeme pohybovat na pomezí vícero biologických oborů. Takže pozvání do našeho pořadu přijala jednak botanička a ekoložka Jitka Klimešová. Dobrý den. Vítám vás po těch Novotný, který je entomolog a ekolog. Dobrý den. A Petr Vacek herec. Vítejte. Dobrý den. Botanici a matematici z Oxfordu o jejich studii budeme mluvit na úvod. Spojily síly, aby prozkoumali, jak se masožravé rostliny původem z jihovýchodní Asie zvané láčkovky, přizpůsobují kořisti, kterou konzumuji. Zřejmě se jim vyplácí vytvářet krásně vytvarované cílem pastí. Pravděpodobnost, že do nich někdo spadne, je proto větší. Tedy tvar a velikost pasti. Jak praví tato studie, úzce souvisí s typem kořisti. Třeba zvonovitá past se nejlépe hodí na mravence. Sluší se možná na úvod ještě do představit láčkovku. Paní prof. Klimešová by otevřela toto naše téma.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají