Laboratoř

Kosatky hrají divokou hru se sviňuchami, dál přitom konzumují ryby

Laboratoř

Kosatky hrají divokou hru se sviňuchami, dál přitom konzumují ryby
Kosatka dravá

Plus

Tichomořský klan kosatek z oblasti kolem Vancouveru a Seattlu patří k ohroženým populacím. Zbývá už jen 75 jedinců ve třech rodinných skupinách. Nová studie uvažuje o tom, proč a jak trápí mláďata jiného druhu kytovce, sviňuchy. Vědci to považují za kulturní fenomén.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Víte v pořadu vědců a herců, kvůli čemu se velikost ryb ve světě zmenšuje? Proč severoamerické kosatky dravé nekonzumují sviňuchy? A čím je unikátní evoluce ryb ve Viktorii ně jezeře? Tak to jsou tři náměty, kterým věnujeme pozornost. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Kdyby. Hosty jsou dnes hydrobiolog Adam Petrusek. Dobrý den, evoluční biolog Karel Janko. Dobrý den a herečka a pedagožka Kamila Špráchalová. Dobrý den. Srdečně. Vítejte. Velikost i ve světě se v posledních 60 letech zmenšuje. To plyne z velké studie vědců ze 17 různých univerzit z Británie, Německa a Skotska. Řada ohrožených druhů má přitom větší tělesné parametry. Zmenšování ryb může ovlivnit celé potravní řetězce, a tedy i výživu člověka. Víme, že už dřívější výzkumy zaznamenali pokles velikosti ulovených trofejí v rybářských soutěžích. Autoři studie uvádějí některé příklady, třeba mluví o severském lososu stříbrném. Je to záležitost klimatické změny, nadměrného rybolovu nebo kombinace obojího.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají