Laboratoř

Umělá inteligence pomáhá s ochranou ptáků. Rychle třídí data

Laboratoř

Umělá inteligence pomáhá s ochranou ptáků. Rychle třídí data
Čáp bílý, ilustrační foto

Plus

Umělá inteligence začíná být užitečným nástrojem při studiu ekologie, chování a vztahů v ptačích společenstvech. Například americká Cornellova univerzita s pomocí AI zpracovává údaje od více než 900 tisíc pozorovatelů ptáků, chtěla by tak lépe zacílit ochranu ptáků.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Tentokrát se budeme věnovat tomu, co odhalila GPS o stěhování labutí. Co nového víme o Darwinovy pěnkavy a jak do bádání o ptácích vstupuje umělá inteligence? U poslechu vás vítá Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Ornitologii se věnuji vám. I vědečtí hosté dnešního pořadu. Tereza Petrusková, dobrý den a Ondřej Sedláček. Dobrý den. Vítám vás oba. Naším spolu debatérem bude náš tradiční host Miroslav Táborský. Vítejte. Dobrý den. Labuť bavit, o které budeme mluvit na začátku, je druh, který se rozmnožuje jižně od barentsově moře v evropské části Ruska. A věci z Nizozemska teď zveřejnili data o jejich migraci, která nasbírali nebo zjistili vyčetl i s pomocí GPS technologie umístěné na nohách labutí. Každé to tak a sledovali velmi dlouho, vždycky nejméně dva roky a celý tento výzkum probíhá už 20 let. Zjistili, že když je teplý podzim, labutě migrují na mnohem kratší vzdálenosti než jindy. Což inspirujeme hosty vědce k úvaze, že Tereza Petrusková masové jako prvních no, že labutě nejsou hloupé a když prostě vidí, že se celkem jako jim daří i blíž, než je to dál vzdálené zimoviště, tak proč by nešetřili síly a nezůstali tam? Já si myslím, že to nedělají jen labutě, ale jako celá řada migrujících druhů s těma teplejším a zima se nestěhuje tak daleko, protože to pro ně není nutný, když tam mají dostatečné množství.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají