Laboratoř

Skleněné žáby netrápí trombóza. Uklízejí si červené krvinky do jater

Laboratoř

Skleněné žáby netrápí trombóza. Uklízejí si červené krvinky do jater
Tyto žáby žijí většinou v deštných lesích Jižní Ameriky.

Plus

Kolem 150 druhů žab na světě je průhledných. Nová studie to vysvětluje ukládáním červených krvinek do jater. Děje se to ve zvláštním klidovém režimu během spánku. Kromě netradičního vzhledu vědce zaujalo, že se při takové akci žabám nesráží krev.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak delfín skákavý šetří energii? Proč jsou některé žáby průhledné a jak se Krakatice vyrovnává s výkyvy teplot? To jsou tři náměty našeho pořadu a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Tentokrát mé pozvání do pořadu přijali hydrobiolog Adam Petrusek. Dobrý den, fyziolog František Vyskočil. Dobrý den. A také Zuzana Vejvodová, naše pravidelná účastnice těchto debat. Z herecké sestavy. Vítejte. Dobrý den. Vědci připojili dal Finům skákavým, o kterých budu mluvit, na úvod k tělu malý batůžek se senzory, které měří energetickou náročnost plavání. Přístroj vyvinuli inženýři z univerzity ve Schengenu ve spolupráci s odborníky na mořské savce měří rychlost pohybu. Čím je to zajímavé? Inspirativní nám slovo nejdřív Františku Vyskočilovi.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají