Laboratoř

Mastodonti, zajíci i cedr. Dva miliony let stará DNA odhalila neznámé Grónsko

Laboratoř

Mastodonti, zajíci i cedr. Dva miliony let stará DNA odhalila neznámé Grónsko
Mastodont

Plus

Takzvaná environmentální DNA pomohla lidstvu odhalit, jak před dvěma miliony let vypadala příroda v severním Grónsku. Nejvíc vědce překvapilo, že tam tenkrát žili mastodonti. Krajinou se proháněli sobi karibu, zajíci a další zvířata, rostla tam řada bylin i stromů, u pobřeží plavali krabi a korály. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co znamená tání ledovců pro únik mikrobů do přírody? Můžou sinice pomoci člověku osídlit měsíc? Anebo Mars? A jak vypadal arktický les před 2 miliony let? Tak to jsou tři náměty, kterým se budeme věnovat v dnešním pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A ne. Pozvání dnes přijali polární biologové Marie Šabacká. Dobrý den a Jakub Žárský. Dobrý den. Vítám Ondřeje Kepku, který bude dnes naším spolu debatérem. Herce, moderátora. Děkuji. Hezký den. Při tání ledovců se může do životního prostředí dostat přes 100000 tun mikrobů a jejich objem závisí na tom, jak rychle se ledovce, které se tvořily stovky, někdy 1000 let, rozpustí. Plyne to z výzkumu z osmi ledovců v Evropě a Severní Americe a dvou ledovců v Grónsku. Pro člověka je podle autorů studie riziko škod z této události sice velmi malé, ale je to významná záležitost. Ten proces je potřeba dál průběžně zkoumat. Proč je tady tato zpráva tak významná, že ji otiskl významný časopis Nature? Marie Šabacká má slovo.

Ostatní také poslouchají