Jak to vidí...

Lukáš Kovanda: Byla chyba spoléhat se na slunce, vítr a Putina. Co nás bude stát odstřižení od Ruska?

Jak to vidí...

Lukáš Kovanda: Byla chyba spoléhat se na slunce, vítr a Putina. Co nás bude stát odstřižení od Ruska?
Drahé energie

Dvojka

Nový LNG terminál v Nizozemsku nebo plynovod Stork II vedoucí z Polska. I to jsou dílčí kroky pro snížení závislosti na ruských energiích. Jak reálné je úplné odstřižení od Ruska? Jaké varianty řešení drahých energií jsou aktuálně ve hře? Proč cenu ovlivňuje strach a proč vlastně celá situace nemusí být tak zlá? Ekonom Lukáš Kovanda vysvětlí i to, proč Češi chudnou nejvíce od roku 1993 i to, jaký smysl má vznik státního obchodníka s energiemi.
Lukáš Kovanda, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zítra se v Nizozemsku otevře nový terminál na zkapalněný plyn LNG. Bude to, pane Kovando, zásadní krok pro snížení české závislosti na ruském plynu?

  • Tak to podáno určitě ano a je to zásadní krok pro snížení naší závislosti na ruském plynu. Ale pochopitelně je to jeden z kroků, které musíme učinit na té cestě, která může zabrat nakonec roky. Když se budeme tedy zcela odstřihávat, jak je nyní plánováno, od ruských energií, takže je to zásadní, ale stále jenom.

  • Dílčí kroky. ČR a Polsko obnovilo spolupráci na přípravě plynovodu Stork dva, který by propojil obě země. Ten nový plynovod umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu v Evropě. Tak to je ten další krok. Dávají se ty věci do pohybu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají