Jak to vidí...

Ekonomická analytička Jana Klímová: Jak moc nás ve skutečnosti ovlivní Putinův dekret omezující vývoz ropy?

Jak to vidí...

Ekonomická analytička Jana Klímová: Jak moc nás ve skutečnosti ovlivní Putinův dekret omezující vývoz ropy?
Nový Putinův dekret o vývozu ropy

Dvojka

„Neumíme zpracovávat jinou ropu než tu ruskou,“ říká v pořadu Jak to vidí… ekonomická analytička. Co pro nás nový Putinův dekret tedy znamená? Jak moc Česko pokročilo ve snížení své závislosti na dodávkách energie z Ruska? A budou se ceny energií, byť zastropované, dále promítat do cen služeb a zboží? V audiozáznamu rozhovoru se ještě rozebírá téma dvouciferné inflace: Jak moc z hodnoty peněz ubrala? Proč se tu vůbec objevila? A poroste ještě v příštím roce? Poslechněte si.
Jan Burda, Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rok 2022 se nesl ve znamení prudkého zdražování energií. Některé domácnosti už teď platí několikanásobně více za elektřinu a plyn, než byly zvyklé. Dají se shrnout celkové dopady cen energií na hospodářství, ale třeba také na spotřebitelské návyky lidí?

  • Tak určitě stálo zdražování energií za snížením růstu ekonomiky a kterého jsme svědkem v letošním roce. Očekává se ten výkon, že bude kolem dvou % za celý rok, ale je potřeba vidět, že už koncem letošního roku, už ve třetím čtvrtletí a očekává se i v tom posledním čtvrtletí, že ekonomika stagnovala až mírně klesala, takže určitě na tom nejsme nějak moc dobře, ale to jsou takové ty průměry. Ale samozřejmě potom, kdybychom šli na ty konkrétní věci, tak ty dopady jsou prostě různé. Ho třeba v některých oborech, jako jsou třeba skláři nebo výrobci keramiky, stavebnin, hutě, tak tam samozřejmě, aby vám řekl, je asi ještě horší věci. Vůbec by nemluvili o nějakém velkém růstu. Ty na ně samozřejmě ty ceny energií, protože mají velkou spotřebu, tak dopadli už v letošním roce mnohem víc. No a když se ptal na ty spotřebitelské návyky lidí, tak já myslím, že to vidíme všichni kolem kolem sebe, alespoň pro ty lidi, kteří už cítí to obrovské zdražení, protože jsou ještě šťastlivci, kteří mají zafixované ceny energií třeba nejenom pro letošní rok, ale ještě i pro příští rok, takže ti to třeba zatím nepociťují, ale pro nás ostatní, tak prostě jsme se naučili žít v méně přetopeném bytě, šetřit energiemi. A to, co tak si můžeme všimnout, tak je, že se začalo vyplácet proudu investovat do alternativních zdrojů elektřiny, a to jsou hlavně solární panely, kdy i v těch celkových číslech vidíme obrovský nárůst a myslím si, že můžeme mluvit o takovém druhém solárním boomu, který přichází.

  • Posloucháte, jak to vidí. Je hostem je ekonomická analytička ČRo Jana Klímová. Když hodnotíme ten uplynulý rok, který byl v lecčems opravdu divoký, tak bezesporu nejednoho posluchače napadne naprosto prozaická otázka jsme na konci roku. Co nás čeká dál, respektive je zdražování u konce?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají