Interview Plus

Orbán provokuje Evropskou unii. Nejde mu o Velké Maďarsko, ale o peníze a moc, míní exvelvyslanec Varga

Interview Plus

Orbán provokuje Evropskou unii. Nejde mu o Velké Maďarsko, ale o peníze a moc, míní exvelvyslanec Varga
Maďarský premiér Viktor Orbán

Plus

Maďarský premiér Viktor Orbán se objevil na veřejnosti se šálou ozdobenou mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnovalo i území sousedních států. „Orbán je profesionální politik a velký manipulátor a takto posílá signály voličům Fideszu, radikálům na krajní pravici a tak trochu i Evropské komisi v rámci těch tahanic. Nemyslím si, že by myslel vážně obnovu Uher, ví, že to není reálné,“ soudí bývalý maďarský velvyslanec v Praze György Varga.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Politici v zemích sousedících s Maďarskem jen obtížně krotí emoce poté, co se maďarský premiér Viktor Orbán nechala na fotbalovém zápase vyfotit s šálou, na které bylo vyobrazeno tzv. velké Maďarsko. To kdysi zahrnovalo i území, která dnes patří Rakousku, Slovensku, Rumunsku, Chorvatsku, Srbsku a také Ukrajině. Právě ta v reakci předvolala maďarského velvyslance, aby mu sdělila, že historický revizionismus není dobrým základem pro budování přátelských vztahů. Sám Viktor Orbán celou věc bagatelizuje. Šlo prý jen o fotbal a není nutné tomu přikládat další význam. Proč ale vůbec takto kontroverzní symbol nosí na krku? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview po linkách z Budapešti je překladatel a bývalý velvyslanec Maďarska v ČR Gerd Varga. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají