Jak to vidí...

Jiří Pondělíček: Na 15. pokus, ale přece. Rebelie při volbě šéfa americké Sněmovny reprezentantů se dala čekat

Jak to vidí...

Jiří Pondělíček: Na 15. pokus, ale přece. Rebelie při volbě šéfa americké Sněmovny reprezentantů se dala čekat
Kevin McCarthy

Dvojka

Drama, ve které se změnila volba předsedy americké Sněmovny reprezentantů, je u konce. Na 15. pokus byl zvolen republikánský lídr Kevin McCarthy. Proč čelil takové revoltě spolustraníků? A jak se bude prezident Joe Biden dělit o moc s republikány? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě přiblíží, jak Američané vnímají zveřejněná daňová přiznání Donalda Trumpa, jaké oblibě se těší bývalá první dáma Michelle Obamová i jakou podporu má u Američanů pomoc Ukrajině.
Jiří Pondělíček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Republikánský lídr a Kevin McCarthy se stal předsedou americké sněmovny reprezentantů. Zvolen byl nad ránem pátého dne volby a na 15..

  • Pokus. Pane Pondělíčku, jak si to vysvětlit? Proč čelil revoltě spolustraníků? Tak bychom to mohli nazvat.

  • Určitě se to tak dá říct. Tam skutečně bylo vidět, že ten odpor některých lidí v tom tzv. free domků Cox i něco jako vlastně, dá se říct, poslanecký klub, i když není pro celou stranu, ale vždycky nějakou frakci v té straně, tak ten odpor byl opravdu velmi silný a v tom závěru se zdálo, že je osobní, protože vlastně všechny ty podstatné ústupky Kevin McCarthy udělal a stejně ta 14. volba nedopadla. Takže myslím, že se to dá označit za rebelii, která tedy zatím neuspěla nebo alespoň v tom smyslu, že nezabránila McCarthy mu stát se předsedou sněmovny, ale podařilo se jim vynutit mnoho těch ústupků, o které stály. Ono se to čekalo trošku vlastně už po těch volbách, když bylo zřejmé, že ta většina bude poměrně těsná, protože v každé straně nebo v obou těch velkých stranách Americe, tak existují různé frakce. Vzhledem k tomu, že ty velké strany jsou jen dvě, tak skutečně se často jedná o velice široce rozkročené koalice. A úplně jinak nebo jiný náhled na některé věci bude mít například demokrat z New Yorku z okrsku, který je bezpečně demokratický a jiný bude mít, bude mít demokrat třeba z Virginie, z předměstí, kde se skutečně o ten mandát bojuje mezi oběma stranami apod.. To je u republikánů. Takže republikáni, kteří jsou z těch o volebních obvodů, kde prostě demokraté nemají šanci, uspěje, tak samozřejmě bývají často výrazně více posunutí doprava a mají jiný náhled na to, jak by se to mělo dělat než třeba právě republikáni. Zase z těch předměstích okrsků, kde se, kde se ty dvě strany střídají.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají